2025. január 24., péntek

Hogyan tervezz, ha az Azori-szigetekre készülsz?

Mivel a bakancslistánk majdnem végtelen, így viszonylag könnyű benne előre haladni: mindig oda megyünk ahova éppen olcsó a repjegy. Legalábbis ez az elmélet. Mert van olyan is, hogy egyszer csak bekattan valami, hogy már pedig ide én most el akarok menni! „Uh, láttam olcsó repjegyet az Azori-szigetekre! Megyünk most?” Európán kívül még nem mertünk utazni a két gyerekkel - de hát ez már nem is annyira Európa hiszen az Atlanti óceán közepe... az európai Hawaii, na de azért mégiscsak EU. Így lett a 2024-es nagy kalandunk az Azori-szigetek.


Kezdjünk néhány praktikus információval. Nem véletlen, hogy a szigetek ilyen érintetlenek: elég kevés helyről tudunk ide közvetlen repülőjárattal eljutni. Érdekesség, hogy a legtöbb turista akivel találkoztunk nem európai, hanem USA/kanadai volt. Nekik ez az európai csoda csak négy óra repülés a keleti partról - nekünk meg majdnem ennyi csak Lisszabon és még onnan indulhatunk tovább.

Miért most írom ezt a posztot, ha tavaly májusban jártunk ott? Azért, mert tavaly mi is már január-februárban kezdtük el tervezni az utazást. Habár az igazi szezon - amikor a legkevesebb az eső a szigeteken - csak júniusban kezdődik (június-szeptember), de pont az ideális szezon rövidsége miatt érdemes előre gondolkodni. Persze utazni ezen kívül is lehet, csak kicsit nagyobb eséllyel fogunk ki esős napokat. Cserébe minden soookkal olcsóbb lesz :)

Néhány dolog, ami hasznos lehet a tervezéshez.

Repülőjegy

Hónapokkal előre érdemes gondolkodni. Mi SATA-val a helyi légitársasággal repültünk Lisszabonból. Olcsóbb volt, mint a fapadosok. 2 éves kor alatt teljesen ingyenes a jegy, kisgyerekre kedvezményes. SATA-nak január-februárban voltak a legkedvezőbb áraik a májusi/júniusi időpontokra.

Náluk két opciót érdemes megfontolni:

·       Multi-city jegy: ha több szigetet tervezel meglátogatni, kedvezőbb az ára, mint külön-külön megvenni a jegyeket.

·       Ha Portugáliából repülsz a szigetekre és 24 órán belül tovább repülsz az érkezési szigetről egy másik szigetre, akkor ezt egy ingyenes SATA repjeggyel is megteheted. Lehet kérvényezni ezt a lehetőséget. Nem próbáltuk, de elérhető a honlapon.



Szállás

A másik szűk keresztmetszet: nincsen bőség zavara. Mielőtt megvettük a repülőjegyet már ezt is szorgalmasan néztük. Júniustól sokkal magasabb árakat láttunk és még kevesebb szabad lehetőséget. Május második felével még pont elcsíptünk jó szállásokat kedvező áron. Mindkét szigeten egyetlen szállásunk volt (linkeket a poszt végében találtok). A fő sziget, Sao Miguel is elég kicsi, ahhoz, hogy gyorsan elérjük a látnivalókat egyetlen bázisról. Mi így, csillagtúrázva fedeztük fel szigetet. Annak az északkeleti részén, Nordeste-ben foglaltunk egy tradícionális házat, ahonnan az alábbi kilátást néztük 9 napig: nem tudtuk megunni. Egyetlen hátránya az volt, hogy se étterem se normális bolt nem volt a közelben - de mivel volt konyhánk és amúgy is minden nap autóba ültünk, ez nem zavart. 



Autóbérlés

Érdemes a kis helyi cégeket választani (pl. Ilha Verde): olcsóbbak voltak, és csakis pozitív tapasztalatunk volt velük. Az autó átvételekor például esett az eső, így felajánlották hogy mivel a karcolásokat úgysem látjuk a vizes autón így másnap nézzem meg a kocsit és fotózzam le ha látok valami sérülést - ők azt el fogják fogadni. (Ezt ráírták a kölcsönző lapra is). Fiatal, jó állapotú kocsikat kaptunk, tiszta gyerekülésekkel. 


Mire figyeljünk még a tervezésnél

A szigetek bár a földgömbön közel vannak egymáshoz, azért ez nem olyan kis távolság, közöttük a fő közlekedési eszköz a repülő. Nyáron a szomszédos szigetekre kompokkal is közlekedhetünk, de a távolabbiak között ekkor is csak repülni tudunk. A belső járatokra szinte egységesen 80-90 EUR volt a jegy és az ára nem is nagyon változott, amíg nézegettük. Ha multicity jegyet veszünk, akkor azzal lehet olcsóbban kihozni.



A program tervezéskor érdemes puffer napokkal is kalkulálni, ugyanis ha esik, akkor
nagyon esik - nem biztos, hogy bármit is tudsz csinálni, főleg a kisebb szigeteken. Csapadék nélkül is előfordul, hogy ködös, felhős az idő és emiatt nem érdemes útra kelni egy adott helyre. (Pl. Lagoa do Fogo) Webkamerák képét érdemes folyamatosan nézni, mert a kis szigeten nagyon különböző időjárás lehet akár a két vége között is. 




Ha csak Sao Miguelre utazunk, akkor már egy hét alatt is rengeteg szépséget tapasztalhatunk meg. De ha belefér, akkor mindenképpen érdemes hosszabb időt rászánni és még egy szigetet meglátogatni - még kevesebb turistával fogunk találkozni. Nekünk a két hét utazással együtt ideális volt. Számíts lassú haladásra. A táj elképesztően szép, nem érdemes sietni!          
 

Melyik szigetet válaszd az Azori-szigeteken gyerekekkel?

“Nehogy már csak egy szigetet nézzünk meg, ha addig elrepültünk, legyen kettő - az még két kisgyerekkel is belefér két hétbe!” - borzolta Zsana a kedélyeket, amikor az utazást terveztük. Jó, legyen - na de melyik szigetre. Sao Miguel, a fő sziget, a legtöbb látnivalóval -ez alap. Itt kell legalább egy hét. Lássuk a többit, van még nyolc. Melyik legyen?



Zsana vágya Flores volt. Teljesen érintetlen természet, rengeteg vízesés, amolyan kis elveszett paradicsom az egész, Sao Migueltől a legtávolabb. Ha csak ketten mentünk volna, akkor biztos itt kötünk ki. Kórház viszont csak három szigeten van a kilencből: Sao Miguel, Terceira, Horta. A mi kislányunk aktív természetéből adódóan öt éves koráig már kétszer kellett sürgősségire mennünk, így szempont volt ez is. Emiatt nem vállaltuk be, hogy a szép Floresre utazzunk, mert egy nagyon kicsi sziget, ahol ha bármi baj történik, akkor több órás légi mentés az egyetlen orvosi segítség. 

Szóval Flores elesett és maradt 2 sziget, ahol van még kórház, az egyik Terceira. Itt a képek alapján Zsana azonnal beleszeretett a lávabarlangba (Algar do Carvao), amit fentről egy komplett kis dzsungel borít. A kocka el volt vetve: Terceira lett a második befutó és nem bántuk meg.



Látnivaló az mindkét szigeten rengeteg van, ami gyerekekkel is érdekes és teljesíthető. Lávabarlang, számtalan kilátó, csodás tengerpartok, termálfürdők és lépten-nyomon elvarázsolt erdő.

“Mindenki csak Sao Miguelre megy, ide már alig jönnek, pedig az Azori-szigetek nem csak Sao Miguel.”- panaszkodott a szállásadónk Terceira szigetén. Ha hosszabb időt terveztek az Azori-szigeteken tölteni, akkor ne hagyjátok ki!

 

Mennyi idővel tervezzünk? Sok vagy kevés két hét az Azori-szigetekre?

Megmutatom mi hogyan töltöttünk el 14 napot a szigeteken.

  • 1 éjszaka Lisszabon: késői repülőjárat miatt, csak aludtunk egyet a reptér közelében.
  • 8 éjszaka Sao Miguelen: ebbe az összes főbb látnivaló, kényelmes tempóban belefért - még úgy is, hogy a gyerekek tempójához és alvásigényéhez is kellett alkalmazkodni. Kisebb túrákat is tudtunk csinálni, maradt idő óceánparton pihenésre is. A sziget nem nagy, a látnivalókat ettől kevesebb idő alatt is meg lehet nézni, de az időjárás miatt mindenképp érdemes plusz napokkal számolni. Nekünk volt egy olyan nagyon esős napunk, amikor szinte semmit nem tudtunk csinálni. Ráadásul itt is igaz, amit Új-Zélandon még táblára is felírtak az utak mellett: "Az utak mások, hagyj rá időt!" Annyira gyönyörű a táj az autóból is, hogy nem érdemes rohanni.
  • 3 éjszaka Terceira szigeten: a főbb látnivalókat kényelmesen fel lehet fedezni ennyi idő alatt - még egy "esőnap" mellett is. Ha túrázni is szeretnénk, akkor érdemes több nappal kalkulálni.
  • 2 éjszaka Lisszabon: késő esti érkezés miatt egy teljes napunk volt a város felfedezésére. Ez alatt inkább csak élveztük a város hangulatát, sétáltunk és pastel de natat ettünk. Visszamentünk olyan helyekre, amik megtetszettek amikor 7 évvel korábban ott jártunk.



Ha az Azori-szigetekre készülsz és több szigetet is szeretnél meglátogatni, akkor legalább 2 héttel kell számolni. Lehet kevesebb időt is eltölteni, de az időjárás miatt érdemes tartalék napokat is beiktatni. Az eső szinte bármikor eshet és a magasabban fekvő látnivalókhoz ködben sem érdemes elindulni. Jó, ha van egy terv a fejünkben, hogy mit szeretnénk látni és mindig aznap tervezzünk az időjárás alapján, mindig legyen B terv!

Tipp: A spotazores.com honlapon és Meteoblue appban is érdemes nézni a webkamerák élő képeit és az alapján tervezni. Nekünk ez nagyon bevált, mindent csodaszép időben láthattunk és többször sikeresen újraterveztünk. Csak akkor indultunk el, amikor láttuk, hogy nem egy szürke foltot mutat a kamera képe. Lagoa do Fogo webkamera képét napokig bámultuk, mire el mertünk indulni.



Legegyszerűbben autóval tudjuk felfedezni a szigeteket, a bérlést mindenképpen javaslom, így szállásokat is jóval kedvezőbb áron találhatunk a sziget kevésbé frekventált részein.


A piszkos anyagiak. Drága vagy olcsó úticél-e az Azori-szigetek?

Összességében: a szállás, autóbérlés, éttermi és bolti árak tekintetében nyugat-európai árszínvonallal kalkulálhatunk, de az átszállás miatt a repülőjegy ára magasabb lehet. Nézzük részletesen:

A kiindulópont, vagyis a repülőjegy. A nem közvetlen repülőjárat miatt az odajutás költségesebb lehet, de ha nagyon előre tervezünk (már januárban a tavaszi-nyári időszakra), akkor a helyi légitársasággal (SATA) jó áron találhatunk jegyeket Lisszabonból. Lisszabonból a fő szigetre, Sao Miguelre fapadossal is eljuthatunk.



Ha több szigetet tervezünk meglátogatni, akkor mindenképpen érdemes a SATA multicity repülőjegyét választani. A jegyek így olcsóbbak, mint külön-külön és a szigetek közötti járaton a feladott poggyász is benne van az árban. Gyerekeknek 2 év alatt teljesen ingyenes, kisebb gyereknek kedvezményes a jegy.

Szállásokat májusban (szezon előtt) 90-95 EUR/éj tudtunk foglalni. Ez teljes házat, panorámát, saját kertet jelentett. Lisszaboni átszállás miatt ott is beiktattunk pár napot. Egy belvárosi, kicsi apartmant 130-140 EUR/éj alatt nem nagyon találtunk.

Autóbérlés 35-50 EUR/nap áron sikerült, ehhez adódik a gyerekülés igencsak borsos ára. Ez az egyik helyen 20, a másik szigeten 40 EUR/db volt.

Repülőjegyet, autót, szállást is érdemes hónapokkal előre foglalni, ahogy fentebb is írtam. Szezonon kívül pedig mindenre kedvezőbb árakat is találunk. Mi a májusi utunkat februárban kezdtük el megszervezni.

Éttermi és bolti árak Nyugat-Európa árszínvonal. Érdemes megkóstolni a tengeri ételeket: nagyon friss, változatos fogásokat találunk. Egy kis helyi étteremben a tengeri kaják 10-15 EUR körül voltak. Egy espresso az étteremben 1,20 EUR körül volt.



A látnivalók többsége viszont ingyenes! Parkolásért sehol nem fizettünk. Csak nagyon kevés helyre szükséges belépő, az ananász- és teaültetvények is ingyen látogathatók. Termálfürdők 10 EUR/fő, Furnasban a Botanikus kert 16 EUR volt. Kisebb gyerekeknek pedig ezek a programok is ingyenesek.

 


Mit csomagolj az Azori-szigeteken egy napra?

A legjobb, ha van nálad minden is! Tényleg! Az időjárás nagyon gyorsan változik, egyetlen nap alatt lehet részed három évszakban. Reggel még sűrű ködben, hidegben és esőben autózol, majd 2 óra múlva és 10 km-rel távolabb már napszemüveg és rövid ujjú póló kell. Aztán délután simán előkerül a fürdőruha.

Amit ne hagyj otthon:

  • esőkabát, esetleg esőnadrág is (mi utóbbit is használtuk)
  • meleg ruha
  • rövid ruhák
  • fürdőruha és napsapka
  • túracipő: sok a sziklás terep, akár egy sima séta közben is jól jön
  • naptej. Igen, tavasszal is durván süt a nap - még ha nincs is nagyon meleg.

Ha autót bérelsz, akkor praktikus ha mindent minden nap magaddal viszel az autóban. Nekünk mindig volt sok meleg ruha, egy esőruha, egy strandos pakk - a csomagtartó mindent elbír. Ha nem jött be az A terv akkor jöhet a B terv, minden megvan hozzá. 🤩


Ami még sokakat érdekel… Azori-szigetek vagy Madeira? Te melyiket választanád?

Nagy dilemma, hogy nekünk melyik rabolta el jobban a szívünket. Madeirán 5 éve jártunk, még gyerekek nélkül, nehéz összehasonlítani. A végén azt is eláruljuk melyikre hoppanálnánk, ha lehetne. 😉

Néhány pontban összeszedtük, hogy milyen érvek szólnak az egyik vagy másik hely mellett.

Válaszd az Azori-szigegeket, ha:

🔹️több időd van utazni (több, mint 1 hét)

🔹️teljes nyugalomra vágysz,

🔹️nem szeretnél sok turistát magad körül,

🔹️érdekelnek a vulkánok,

🔹️minden időd a természetben töltenéd,

🔹️nem zavar a változékony időjárás,

🔹️szereted a fekete homokos strandokat,

🔹️kisebb túrákat tervezel,

🔹️szereted a járatlanabb utakat,

🔹️szereted a kis házakat, vidéki szállásokat.

Madeirát, ha:

🔸️egy hétnél nincs több időd utazni,

🔸️fontos a közvetlen repülőjárat kényelme,

🔸️nem zavar a több turista,

🔸️a természet mellett buliznál is,

🔸️szereted a sok napsütést, tavaszias időjárást

🔸️szereted a kavicsos strandokat, sziklás partokat

🔸️nagyobb és sok túrát tervezel,

🔸️sokfajta programból választanál,

🔸️jobban szereted a szállodákat,

🔸️szereted az egzotikus gyümölcsöket.

Ami biztos, hogy:

🔹️a természet mindkét helyen gyönyörű

🔹️Európában egyedi helyeket fedezhetsz fel

🔹️minden elképesztően zöld és rengeteg a virág

🔹️friss, finom tengeri dolgokat tudsz enni

🔹️helyi különlegességeket tudsz kóstolni

A hoppanálás helye pedig... Azori-szigetek 🥰 A maga nyugalma, csendessége teljesen magával ragadott minket. Mindkét helyre bármikor gondolkodás nélkül indulnánk vissza, de ha csak egyet lehet mondani, akkor Azori-szigetek.



Szállások:

Sao Miguel sziget: Vizinha 's Sunset Cottage (Airbnb 4,93-as értékelés)

Terceira sziget: Quinta do Paraiso (Booking 9,3-as értékelés)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése