2025. január 15., szerda

Miért szuper hely Szardínia tavasszal?

Hová menjünk Húsvétkor? Mondjuk Szardíniára? Van olcsó repülőjegy és már régen meg akarjuk nézni - csakhogy nyáron baromi drága. Na meg forró. Szállás? Az is elfogadható és az autóbérlés is. Akkor menjünk!
Így vettünk olcsó repülőjegyet Szardíniára és nekivágtunk felfedezni a szebbnél szebb strandokat. Mi értelme ennek április elején? Az, hogy sehol senki! Zavartalanul élvezhettük a legszebb tengerpartokat, mindig mindenhol volt parkolóhely, ott is megállhatsz, ahol nyáron tilos vagy fizetős. Bármelyik étteremben van hely, valamint fagyizáshoz és kiránduláshoz meg tengerparton homokozáshoz pont ideális idő volt.



Szállás

Senkinek ne legyenek illúziói, Szardínia nem az a sziget, amit gyorsan egy hét alatt körbe autózunk és mindent láttunk. Szardínia ehhez túl nagy. Mi a sziget északi részére koncentráltunk, ott is kettő szállást kellett választanunk. Ryanair géppel repültünk Algheroba, így ez lett az első pár napra a bázis. A másik pedig a keleti oldalon Olbia közelében, San Pantaleoban, egy kis hegyi faluban volt.



Lássuk, mi fért bele nekünk 9 teljes napba! Nem elég, hogy a sziget nagy, de emellett nincs igazi autópálya sem. Elég lassan lehet haladni, minden tele 50-es (vagy rosszabb esetben 30-as) táblával. Ebben az a különösen zavaró, hogy miközben egyrészt olaszban többnyire másfélszeresen túlléped és még úgy is dudálva megelőznek, de ugyanakkor kapott már ismerősünk 50 eurós bírságot amikor 90 helyett 92 km/h-val mérték be. Északon egy kelet-nyugati part közötti autózásnál minimum 2 órával érdemes számolni.

Kedvenc helyeink a 9 nap alatt:

Nyugati part:

  •             Capo Caccia félsziget (Belvedere Foradada kilátó és Cala Dragunara öböl)
  •             La Pelosa strand

Keleti part:

  •            San Pantaleo kisváros
  •            Spiaggia Capriccioli Est strand
  •             Spiaggia del Principe strand
  •             Cala Moresca, a Golfo Aranci öbölben
  •             Capo Testa félsziget
  •             La Maddalena szigetek (La Maddalene és Caprera sziget)


Csillagtúrák Algero környékén

Alghero szállásunkon 3 éjszakát töltöttünk, inkább a sziget észak-keleti csücskére szántunk több napot.

Az első napunkat olyan praktikus dologgal kezdtük, mint bevásárlás. Ez volt az utolsó esélyünk, hogy Húsvét előtt még ennivalóhoz jussunk. Pár évvel korábban Húsvétkor már „majdnem éhen haltunk” egyszer Toscanában, amikor egyetlen éttermet sem találtunk nyitva. Akkor egy arab kebabos mentett meg minket az éhhaláltól és megtanultuk, hogy ezt az ünnepet Olaszországban igencsak komolyan kell venni.😊 Miután jól kifosztottuk a helyi Lidl-t és finom ebédet rittyentettünk a szuper akciós Mutti szószból, szieszta után el is autóztunk a közeli Porto Conte világítótoronyhoz és megnéztük a Alghero legszebbnek ígért strandját a Maria Pia-t. Sajnos a nagy szél és durva hullámzás miatt az egész part hínárral volt tele - minden volt, csak szép nem. Az Instagram idillnek lőttek, de szerencsére ez a gyerekeket nem zavarta, ők boldogan homokoztak: végre tenger.

Másnap bevettük Alghero óvárosát és jöhetett a várva várt első olasz fagyi. Alghero egy eléggé tipikus olasz kisváros: szűk utcák, tengerparti sétány. Szép, de tavasszal elég kihalt volt, így a hangulata sem nagyon fogott meg minket. (Mielőtt ez bárkit elkedvetlenítene, el kell meséljük: utólag kedvenc olasz kisvárosunk Polignano sem tetszett nekünk az első alkalommal amikor télen szieszta időben látogattuk meg.) 

A felhős és szeles idő ellenére célba vettük utána a La Pelosa strandot. Ha Szardíniára készülsz, akkor biztos, hogy az összes „ Mit nézzünk meg Szardínián?” listában találkozni fogsz vele. Ha nyáron ide készülsz, akkor számíts rá, hogy előre kell regisztrálni a strandra és tömeg lesz. Kora tavasszal alig voltak emberek, bárhol parkolhattunk és bárhová teríthettük a piknik takarónkat. Cserébe egy nagyon felhős napon, amit mi kifogtunk nem volt annyira vakítóan türkizkék a víz, "csak" szép kék. A hely persze így is csodaszép volt, de nem dobtunk tőle egy hátast. A gyerkőcök jót homokoztak és szaladgáltak a puha fehér homokban, jól éreztük magunkat.





Az igazán felejthetetlen élmény Alghero környékén a Capo Caccia félsziget volt. A Neptun barlangot azt nem terveztük megnézni, a világítótoronyhoz pedig nem lehet felmenni, mert az lezárt katonai terület, de a kilátás több pontról is szenzációs. Mindkét oldalon a végtelen sötétkék tenger. Az "autóval megállunk és csak kipattanunk" kilátópontok közül szerintünk a Belvedere Foradada-ról van a legpazarabb kilátás, de érdemes máshol is nézelődni.



Ha a túrától sem riadunk vissza, akkor érdemes a Cala Dragunara öbölből elindulni a Cala d'Inferno irányába. Nem túl meredek, de egy idő után már nagyon kavicsos út vezet felfelé. A kilátás mindkét oldalra gyönyörű. Kisebb gyerekkel sajnos mi nem tudtunk addig menni mint terveztük, mert nagyon rossz lett az ösvény nagy kövekkel (kis lépés egy embernek, de túl nagy egy négyévesnek) és nem vállaltuk, de így is megérte. Túra utáni ejtőzésre pedig a Cala Dragunara tökéletes választás. Regő már a túra végén a hordozóban elaludt, így hosszabb időre megálltunk itt pihenni. Jó érzékkel választott magának szundi helyet: az öböl csodaszép. A túra pedig utólag ellenőrizve az appban nem volt gyerekbarátnak jelölve, csak Zsana hitte annak.




Alghero környékén nekünk ennyi fért bele három napba, utána elindultunk a sziget keleti oldalára a másik szállásunkra San Pantaleoba. Miért választottunk szállást a hegyekben egy gyönyörű tengerpartokkal rendelkező szigeten? Képeken nagyon megtetszett a város hangulata és nagyon jó áron találtunk egy szép nagy apartmant, saját kerttel. San Pantaleo felé két megállót iktattunk be, de az időjárással aznap nem volt nagy szerencsénk, így Sassariban városnézés helyett maradt a szakadó esőben a friss cornetto (=croissant) egy helyi kávézóban. Castelsardoban pedig eső helyett hatalmas szél fogadott minket, így menekülőre fogtuk. Az időjárás nem volt kegyes, a két városról érdemben nem tudunk nyilatkozni, de csodaszép helyeken autóztunk. Húsvét hétfő lévén a napot egy kis tojáskereséssel zártuk az új szállás kertjében. Okos állat a húsvéti nyúl, Olaszországban is megtalált minket.😊


Csillagtúrák San Pantaleoból

Az első napunkon különleges formájú gránitsziklák, ezernyi virág, csodás tenger mellett túráztunk, a Capo Testa félszigeten, ami talán a legkülönlegesebb és legszebb hely, ahol jártunk Szardínián.



Hogy kerültünk oda? Az egész úgy indult, hogy Zsana talál egy túrát az AllTrails alkalmazásban és nagyon megtetszett neki. Elvileg gyerekbarát túra, bő 6 km - igaz előtte Olívia még soha nem sétált ennyit, de bevállaltuk. Már az autóból csodás tenger fogadott, az út két oldalán két remek öbölben strand (Rena di Levante és a Rena di Ponente), innen indultunk a Cala Grande irányába. A túraútvonal elején egy nagy tábla fogadott, hogy "magánterület, belépni tilos" és még kamera is volt. Nah, rajtunk nem fogtok ki, keresünk másik utat, van még a térképen. Az út meglett, de annyira lelombozóan semmitmondó volt, hogy 1,5 km után majdnem visszafordultunk. Milyen jó, hogy nem tettük! A túra ott kezdett csak izgalmas lenni. Kezdtek megjelenni a mindenféle alakú sziklák, virágok. Olívia pedig nagyon élvezte az egész sétát, pedig nem annyira volt azért gyerekbarát.




Az öbölbe megérkezve pedig tátva maradt a szánk. Két pici öböl, körben hihetetlen formájú sziklaalakzatok, milliónyi virág. Teknős, kutyafej alakú szikla - volt ott minden. Jó sokáig piknikeztünk és nézelődtünk. Visszafelé másik úton mentünk, jó barátunk a Maps.me nélkül sokra nem mentünk volna. A túra vége majdnem 6,5 km lett. A nagylány zokszó nélkül sétálta végig (mivel tetszett neki is). Lett egy kedvenc virága, amit a túra végén be is gyűjtöttünk és este a jól megérdemelt pasta vacsoránk mellé került az asztalra. Kár lett volna kihagyni, ez a hely egy csoda!



Tartsunk nyugis napot, menjünk el delfineket nézni! Így kerültünk egy újabb csoda helyre, a Golfo Aranci öbölbe. Az előszezonnak a sok-sok előnye mellett talán egyetlen hátránya, hogy szervezett hajótúrák még alig-alig vagy egyáltalán nincsenek. Ilyen túrákon lehet menni delfineket nézni ebbe az öbölbe, viszont azt írták, hogy sokszor látni őket már a partról is, így útra keltünk. Az AllTrails appban pont találtam egy túrát, ami a delfinnézős öbölből (I Delfini, Cala Moresca parkolója) indult fel egy kilátópontra. A túra eleje végig a tengerparton halad, csodás panorámával, majd fel a hegyre. Egy km séta után megérkeztünk a Cala Moresca öbölbe, ahol elámultunk, hogy ez is milyen egy csoda hely - már sejtettük, hogy mi itt nem fogunk hegyet mászni. Rajtunk kívül még egy ember volt, háborítatlanul homokoztunk, piknikeztünk, virágot gyűjtöttük és egy percig sem bántuk, hogy nem másztunk fel a hegyre és végül delfinekhez sem volt szerencsénk.



Párját ritkító tengerpartból még ebéd utánra is jutott egy, a Spiaggia Capriccioli. Ez volt az a strand, amitől tényleg tátva maradt a szánk. Sok-sok-sok tengerpartot láttunk már a világon, de ez biztosan dobogós. Teljesen idilli a hely, nem is volt kedvünk tovább állni.  






Gyönyörű partokból kezdtük sejteni, hogy nem lesz hiány, szállásadónk is adott pár tippet, hogy mik a kedvencei. Másnap reggel a Spiaggia del Principe strandra indultunk. A parkolótól egy rövid sétával értük el az öblöt, ahol megint szinte egyedül voltunk. Gyönyörű fehér homok parton kristálytiszta türkizkék víz mellett töltöttük a délelőttöt. 



Ebéd és siesta után pedig jó alaposan körbesétáltuk San Pantaleot. Egy percig se bántuk, hogy tengerpart helyett a hegyekben választottunk szállást. San Pantaleo tulajdonképpen a "szardíniai Köveskál". Még megvan a falusias bája, a kis kőházaival, a délután szieszta után a főtéren rohangáló, focizó gyerekekkel, akikhez a mi lurkóink is örömmel csatlakoztak. Ahhoz képest pedig hogy mekkora a város, elég sok étterem van. Ellenben be kell érni egyetlen pici bolttal, ahol lehet vásárolni (mondjuk jobb a kínálat, mint a köveskáliban).



Tökéletes, csendes kisváros a Costa Smeralda felfedezéséhez. Ne válaszd, ha nyüzsgésre és tengeri panorámára vágysz.

Ellenben tökéletes választás, ha:

  • szereted a még bájos, szinte turistamentes kisvárosokat
  • szereted a hegyeket nézni a szállásodról
  • könnyen, gyorsan elérhetőek Costa Smeralda legszebb tengerpartjai
  • szereted a kézműves holmikat, van jó néhány bolt és szezonban heti piac is.

 


Másnap izgatottan vágtunk neki a La Maddalena szigetek felfedezésének. Korán reggel Palauba autóztunk, hogy egy Delcomar komp fedélzetén (legolcsóbb opció) áthajózzunk a főszigetre La Maddalenara. Itt a Strada Panoramica, azaz panoráma út fut végig, mi is ezen autóztunk. Csodás kilátás, mindenhol szuper kis öblök. Több helyen is megáltunk a strandon, utána pedig átmentünk Caprera szigetére is. A táj ott még érintetlenebb, vadregényesebb.



Néhány öböl, strand, ahol mi hosszabb időre megálltunk:

  • Spiaggia di Punta Tege
  • Spiaggia Monti D'A Rena
  • Spiaggia di Cala Garibaldi (Garibaldi utolsó lakóhelyétől nem messze), Caprera szigeten. Itt mi egy jó nagyot sétáltunk lefelé az öbölbe, mikor rájöttünk, hogy autóval is lehetett volna jönni. 😊

 




Ami nagy meglepetés volt, hogy sok helyen nincs vagy nagyon gyenge volt csak a mobil internet. Caprera szigeten nekünk egyáltalán nem is volt. Érdemes mindent eltervezni, hogy mit akarunk megnézni és offline térképet használni a navigáláshoz (pl. Maps.me, Mapy.cz)! A szuper kis napot egy nagyon jó fagyival koronáztuk meg a kompra várva. Imádnivaló Olaszországban, ahogy a fagyis nénik és a büfés bácsi is a kompon egyformán hatalmas őszinte mosollyal az arcán teszi a dolgát!

Szardínia azonban nemcsak csodás tengerpart, van itt bőven látnivaló is. Szerte a szigeten sok-sok nuraghe-t (jellegzetes ókori építészeti maradványok) találhatunk. Mi a szállásunkhoz legközelebbit a Nuraghe las Prisgionia-t látogattuk meg. Két kisgyerekkel is érdekes látnivaló, egyet mindenképpen érdemes útba ejteni a szigeten.




Zárásként még visszatértünk a szerintünk legszebb strandra, a Spiaggia Capricciolira, ami most még szebb volt mint elsőre. Rövid időre a Rena Bianca strandon is megálltunk. Itt Regő gyorsan fejre esett a vízben és csurom vizes lett, Olívia pedig önszántából pancsolt egyre bátrabban a 15 fokos vízben.





Miért utaztunk egy népszerű nyaralóhelyre tavasszal, szezonon kívül?

Érvek mellette:

  • sokkal olcsóbb repülőjegy, szállás, autóbérlés, mint a főszezonban
  • tökéletes kirándulóidő, jókat lehet túrázni, várost nézni és közben nem fogsz megfőni
  • a strandon sem kell az árnyékot hajkurászni, bátran kiülhetsz a gyerekekkel a napra homokozni
  • a legnépszerűbb, legszebbnek titulált strandokat nézheted meg sokszor teljesen egyedül. Nem kell attól félni, hogy valaki rád teríti a törölközőjét.
  • mindenhol van szabad parkolóhely és ingyenes is a strandoknál
  • minden csodaszép virágokkal borítva
  • bármelyik étteremben bármikor kapsz szabad asztalt

Érvek ellene:

  • csak 15 fokos a tenger, szóval nem a legideálisabb pancsolni. Persze a mi lányunkat ez nem zavarta, azt mondta, hogy Ő "német kacsa" és bírja a hideget. 😀
  • hajós túrák/szervezett kirándulások még nem vagy csak korlátozottan elérhetőek

Szerintünk megéri! Italia pedig mindig jó választás!

Tippek: 

- Mi a Drivalia-nal béreltünk autót most először - és utoljára. Elég rossz tapasztalatunk volt velük: a kocsi gumija cserére éretten kopott volt (amit csak a bérlés végén vettünk észre), a gyerekülések rémesen kicsik voltak. Emellett sajnos az iroda nyitása előtt kellett leadni a kocsit, így kulcs bedobós megoldás lett amin felbuzdulva utólag 500 euró értékű sérülést varrtak a nyakunkba -  ezek a mi fotóinkon egyértelműen nem léteztek, bár ez őket később sem zavarta. Szerencsére a biztosítónk gond nélkül fizetett.

- Szállásainkkal viszont nagyon pozitív tapasztalatunk volt, mindkettőt Airbnb-n foglaltuk átlagosan 100 EUR/éj áron. Szuper kedves szállásadók, remek szállások. Mindkét helyen még reggeli is volt bekészítve a következő napra.

Algheroban (4.99-es értékelés!): Beaches 10 minutes walk

San Pantaleoban (4.94-es értékelés!): The Sailor 's House, casa vacanza a San Pantaleo