Menü

2019. január 15., kedd

Raja Ampat - tippek a paradicsomba készülőknek

Ha esetleg az előző posztunkkal kedvet csináltunk valakinek Raja Ampat meglátogatásához, itt megtalálhatja a gyakorlati tudnivalókat. Csak kalandvágyóknak javasoljuk: az angoltudásod, a booking.com, a Tripadvisor, a Google maps és hasonló közismert információforrások itt teljesen használhatatlanok - mivel tömegturizmus nincsen. Az egyik legnehezebb szervezés volt az eddigi utazásaink közül, az információkat nagyon sok helyről kellett összegyűjteni, valamint a nyelvi akadályok és az internet hiánya miatt a kommunikáció sem volt mindig egyszerű. Reméljük ezzel a poszttal segítünk a helyzeteden, ha ide készülsz.
A nászutunkon Misool, Kri és Yeben szigetén jártunk és innen kirándulgattunk - erről szól az összefoglaló. 


Raja Ampat (RA) több száz szigetből álló szigetcsoportja Indonézia legkeletibb részén, Pápua régióban helyezkedik el. Központja Sorong, ami tranzitvárosként működik a szigetvilág felé - szinte mindenki megfordul Sorongban, aki Raja Ampatra készül. Személyes tippünk, hogy nem érdemes időt szánni a városra, mert igazi látnivalók nincsenek és túlzottan hangulatosnak sem nevezhető. Ugyanakkor egy-egy éjszakát kénytelen itt tölteni az ember, ha nem akarja kockáztatni egy repülőjárat lekésését egy esetlegesen kimaradó hajójárat miatt (ami olykor azért a háborgó tenger miatt megesik).
Ha valaki ide tervez utazást, nem árt időben elkezdeni a tervezgetést, mert bizony itt hajó csak heti 2-3 alkalommal közlekedik egyes szigetek között, szállás pedig néhol csak alig áll rendelkezésre (amiket nem is egyszerű elérni, a booking.com itt használhatatlan). A tipikus "majd ott keresek szállást" backpacker szokással ellentétben itt érdemes előre foglalnod, ha nem akarsz transzfer és ágy nélkül maradni. Alább néhány pontban összegyűjtöttük, hogy mikre érdemes gondolni az utazás előtt.

Hasznos tippek, ahonnan az ismerősökön túl mi is sok információt gyűjtöttünk:
- Utazó vagyok nem turista (élménybeszámoló és információgyűjtés)
- Index fórum, Indonézia Balin túl (információgyűjtés)
- Stay Raja Ampat (információgyűjtés, szállásfoglalás)
- Facebook: Stay Raja Ampat Travellers' Forum (információk, tippek, útitárskereső kirándulásokhoz)


1. A közlekedésről 



Repülés
Sorongba érkeznek a belföldi és nemzetközi repülőjáratok egyaránt. Legtöbben Jakartából repülnek ide, ami egy 4 órás repülőút. A légitársaságok választéka nagy, mi a biztonsági értékelések és az ár együttese alapján a Batik Airt választottuk. Mellette még a nemzeti légitársaságuk a Garuda tűnik megbízhatóbbnak az utazók tapasztalatai alapján, de árban az legtöbbször jóval magasabb. Mindkét légitársaság napi több járatot is üzemeltet a főváros és Sorong között. (Pont ottlétünk alatt zuhant le a Lion Air jakartai járata. Mivel csak a szűk család tudta merre járunk, posztoltuk is megnyugtatásképpen, hogy nem voltunk rajta.)
Egy kis színes a jakartai repülőtér belföldi termináljáról: ne lepődj meg, ha a kijelzőn és a beszállókártyádon más-más kapu szerepel - de végül egy harmadikról indul, amit a hangosbemondón csak indonézül mondanak be. Ha ezt az akadályt sikeresen vetted és nem késted le a RA-ra tartó géped, akkor már nyert ügyed van :)

Szigetek közötti utazás
A szigetek közötti közlekedésnek két verziója van: a nagyobb távolságokon menetrendszerű hajóval tudunk utazni, kisebb távokon (az egyes szállások között, illetve a kirándulásokon) pedig a szállások saját transzfer csónakjaival, melyek minősége erősen szóródik az itthon már csak skanzenben kiállított lélekvesztő és a két darab száz lóerős Yamaha motorral ellátott modern hajók között.
Amit az express hajókról érdemes tudni, hogy a menetrend inkább tájékoztató jellegű, nem ritka a fél/háromnegyed órás késés (vagy komplett járattörlés), de ha itthon igénybe szoktad venni a MÁV szolgáltatásait, akkor ezen könnyen túl tudsz lépni. A hajókra kétféle kategóriájú jegyet tudsz venni: normál és VIP. A drágábbnak egyetlen előnye a tisztább WC, de cserébe szétfagyasztanak a légkondival (=folyamatosan ömlik rád a 15 fokos levegő órákon át). Az alacsonyabb kategória ugyanakkor amolyan szállítmányozó funkciót is ellát, a helyiek hoznak-visznek mindent amit csak el tudsz képzelni, a csirkétől a mosógépig. Rutinos utazóknak (akiket sem az utazóközönség sem a szagok nem zavarnak) simán bevállalható - szerintünk sokkal nagyobb élmény volt mint nyakig polárban sapkával ülni a jeges mobilklíma-szélben néhány Samsonite-bőröndös turistával. 
Sorong és Misool között heti háromszor közlekedik express hajó, ami a Sorong - Yellu falu (több homestay Yellu faluhoz van közel) távot nyugodt tengeren kb. 5 óra alatt teszi meg. Élelemmel azért készülj, mert hallottunk olyan sztorit amikor ugyanez hullámok és motorhiba miatt 12 óráig tartott. 250e rúpia egy útra a normál jegy, a VIP jegy ennek kb. két-háromszorosa.
Sorong és Waisai között naponta két alkalommal közlekedik gyorshajó mindkét irányban. Az út 1,5-2 óra, a normál jegy 100e rúpia (luxus jegy 250e rúpia).
Waisaiból a környező szigetekre a szállások saját transzferével lehet eljutni (kb. 200-500 ezer rúpia/út, de ez távolságtól függ és lehet rajta osztozni, ha találsz társakat az útra), ezeket célszerű előre leegyeztetni. Waisaiban egy pár száz méteres sétával érhető el a gyors hajó kikötőjéből a helyi transzferek kikötője, ahol (ha előre egyeztetted) már várni fog rád a szállásod transzferje. Waisai és Kri között a táv szállástól függően 10-15 km, kb. 1 órás idővel tudsz számolni egy kisebb csónak esetében. Készülj olyan öltözettel, amiben nem fogsz sikoltozni ha átcsap rajtad egy hullám és gatyáig vizes leszel.
Térképes segítségünket erre a linkre kattintva éred el:



2. Szállások


Szállások tekintetében azt tapasztaltuk, hogy a két szélső véglet között nincs átmenet sem árban, sem pedig színvonalban. A két opció a helyi viszonyoknak megfelelő kis bungalók/szobák és luxus resortok - ebből lehet válogatni. A kis bungalók között minimális komfortbeli eltéréseket tapasztaltunk csupán, mindezt átlagosan naponta fejenként 350-500 ezer indonéz rúpiáért (kb. 14-20 ezer forint két főre). Ázsiai viszonylatban ilyen színvonalért ez igencsak drágának tekinthető, kicsit azonban javít a helyzeten, hogy ebben az árban már mindenütt benne van a napi háromszori étkezés és korlátlan ivóvíz, tea és kávé fogyasztás is.
Foglalásnál érdemes kalkulálni azzal, hogy mivel nem mindenhol van internet, néha 2-3 napot kell várni a válaszra, így érdemes időben intézni! Legegyszerűbben a Stayrajaampat oldalon lehet foglalni Raja Ampat főbb részeire, de pl. misooli szállások ott nem foglalhatóak.

Raja ampat-i viszonylatban is nagyon kevés turista megy Misoolra, köszönhetően annak, hogy az odajutás hosszú és nehézkes, szállás alig van és azt is nehéz lefoglalni. nekünk hosszú kutatás után is kb. 5-6 helyet sikerült találnunk - ebből egy része horror árú luxusresort (1 hét = 2800EUR/fő). A mi választásunk smerős ajánlása alapján a Yaganan Island Homestayre (1 millió rúpia/éj) esett , ami kb. 5 perc csónakútra van Yellu falutól.


Ez egy apró (kb. 2-300m) privát szigeten helyezkedik el, egészen szép homokos partszakasza van, tele pálmafákkal. A ház sem az itt megszokott bambusz bungaló, hanem rendes fa/kőház, saját fürdőszobával. Ez az egyetlen szállás volt Misoolon, ahol a szállásadónkkal angolul tudtunk egyeztetni és foglalni (kontakt: +62 821 9882 4445, Mr Ahmad, Whatsapp-on elérhető), bár ő utána nem volt ott, csak az alkalmazottjai. A szobánkkal és az étkezésekkel is teljesen meg voltunk elégedve, a személyzet pedig szuper kedves volt. Bár alig pár szót beszéltek angolul, a google translate segítségével nagyon jól megértettük egymást. (Ugyanakkor pár héttel később egy ismerős pár pl. angolul is beszélő személyzetet kapott) A szoba egyszerű, de tiszta, fürdés dézsából és az ázsiában megszokott guggolós WC. A közeli Yalapale homestay-ról nagyon rosszakat hallottunk/olvastunk. A többi távolábbi szállás ezekhez képest drágább, bár közelebb vannak a látnivalókhoz, de a transzfer és a szállás jóval többe került volna. Az egyiknél (Nut Ton Ton) próbálkoztunk is, de sem angolul sem google translate segítségével nem sikerült értelmes válaszokat kapnunk, így feladtuk és a Yaganant választottuk. 
A személyzettől ne várjunk európai szolgáltatást! Ők nem profik hanem lelkes helyiek, fehér embert is alig látnak, fogalmuk sincsen hogy nekünk mire van igényünk vagy szükségünk! Ha bármi kell, kérjünk bátran, segítenek ahol tudnak! És aki egy privát trópusi szigeten szeretne lakni, az válasszon: vagy nyúljon igen mélyen a zsebébe, vagy elégedjen meg egy dézsával és sós vízzel a fürdéshez! Errefelé még nincs átmenet a kettő között....


"ensuite" WC/fürdőszoba a Yaganan homestay-ben (20e Ft/éj) ...  és a Cove Eco resortban (100e Ft/éj). 
Raja Ampaton jelenleg nincs köztes árkategória

Kri szigetén több ajánlásnak köszönhetően a Yenbuba Homestayre (900 ezer rúpia/éj 2 főre) tettük le a voksunkat. A 4db víz feletti bambuszkunyhó egyikében laktunk, de ezen kívül még volt 2 további bungaló a szárazföldön is.


Fürdő (dézsafürdő) és WC (angol és guggolós is) közös helyiségben, étkező kilátással a tengerre. Saját búvár központjuk is van, láthatóan jól felszerelt, de ezt a szolgáltatást mi nem vettük igénybe, de az ott lakó búvárok nagyon elégedettek voltak a szolgáltatásaikkal. A manager, Rose jól beszél angolul és a szálláson is látszott, hogy ő is sokat utazik, jobban próbál alkalmazkodni a nyugati turista igényeihez (amennyire ez a helyi viszonyok között lehetséges persze). A szomszédos szállásokon lakók véleménye alapján is a Yenbuba a legjobb választás a sziget délnyugati végében, ezt mi is csak megerősíteni tudjuk. A bungalók tiszták és igényesek, gondoltak olyan alapvető dolgokra, hogy van bent pl. asztal, amire tudsz pakolni. A kaja is bőséges és változatos, egyik nap sem volt ugyanaz. Kirándulás szervezéséhez is mindent segítséget megadtak. Sok a visszajáró vendég, ami sokat elmond a helyről. Rose emiatt már megteheti, hogy egy éjszakára nem is ad ki szállást. 

Mivel nászúton voltunk, beletettünk a végére pár nap luxust is. A Cove Eco resort Yeben szigetén egészen más kategóriát képvisel, itt tényleg luxus színvonalat próbálnak nyújtani (sikerrel), ami nem kis teljesítmény itt a világ végén. A legközelebbi város is 1,5 óra a szuper gyors hajójukkal. Az ételek nagyon finomak (4 csillagos jakartai szálloda éttermének a chef-jét szerződtették) és a személyzet is figyeli a vendégek igényeit. Természetesen itt már angol WC és meleg vizes zuhanyzó is járt a szobákhoz.

Ez a szállásminőség Európában nem tűnne kiemelkedőnek - de errefelé igen ritka. A színvonalhoz mérten itt már a kirándulások is magasabb áron vannak (szó szerint brutálisan drága, ezért inkább előtte máshol kirándulgattunk), de az alapárban már benne van egy fél napos kajakbérlés és egy egész napos kirándulás Piaynemo-ra és környékére. A Sorongtól és Kritől távolabb eső lokációja miatt ez a rész már sokkal csendesebb, garantált a kikapcsolódás. Snorkelezni a sziget körül viszont nem érdemes, alig van korall és így halak. Cápa viszont annál több (a "nem bánt" fajtából), aki nem ijed meg tőlük, élvezni fogja.


3. Étkezés


Étkezés errefelé csak a szállásokon lehetséges. És nyugi, nem fogsz a bőség zavarával küzdeni a Tripadvisort böngészve, hogy inkább máshol ennél - ugyanis éttermek sincsenek. Amúgy nem is lenne esélyed máshová menni, mert a legtöbb esetben a szállások távol vannak egymástól és még egy csónakra is szükséged van az átjutáshoz. Kivétel ez alól Kri, ahol a sziget keleti végében egymás mellett több is van. Az ételek egyszerűek, de mindenhol nagyon finomakat ettünk. Ebédre és vacsorára  is rizs, hal vagy csirke különféle zöldségekkel elkészítve, esetleg sült apróhallal vagy fermentált szójababbal megbolondítva. Reggeli változó, volt ahol sült banánt és édeskrumplit kaptunk, máshol már kicsit nyugatiasabb verzió volt (kenyér mogyoróvajjal, lekvárral). Kávé, tea és ivóvíz mindenhol korlátlan mennyiségben rendelkezésre állt. Kri-n pedig ebéd és vacsora között mindig volt friss gyümölcs is nassolni. 
Ha bármilyen snacket vagy egyéb innivalót szeretnél, azt vedd meg a városokban és vidd magaddal, mert a szállások környékén már nem fogsz boltot találni csak a falvakban, kikötőkben.


4. Kirándulások


Napi kirándulásokra szintén el tudsz jutni a szállások szervezésében, csónakot fognak mindig szerezni - olyan nincs, hogy nincs, megoldják! (A helyi halász sokkal többet keres ha Téged csónakáztat.) Egyedül vasárnap nincs semmilyen kirándulás, transzfer - az pihenőnap! Errefelé mélyen vallásosak (és Indonézia többi részével ellentétben főleg katolikusok) - ők tartják a vasárnapi "zárva tartást". Olyankor ne érkezz meg vagy távozz és lehetőleg ne próbálkozz fuvart szerezni. Általában távolságtól függ, hogy mi mennyibe kerül. A motorcsónak itthon sem olcsó, és Raja Ampaton a benzin kb. hazai árakon megy. Kri és Gam körül nagyon sok célpont rövid idő alatt elérhető, ezek árban is kedvezőbbek. Egy Piaynemo vagy Wayag kirándulásért már mélyebben a zsebekbe kell nyúlni. A kirándulások áráról már a szállás foglalásakor érdemes tájékozódni, mert vannak különbségek. Stayrayaampat oldalon ezek az infók is megtalálhatóak. Fontos, hogy az árak csónakonként értendőek, ha több ember megy együtt osztódik a költség. Emiatt is érdemes a Facebook csoportban vagy a szálláson társakat keresni. 
Egy jó tanács: hagyj időt a pihenésre is! Ne akarj minden nap menni valahová, dolgozd fel azt a rengeteg szépséget, amit láttál és élvezd a pihenést! Kri-n egy tökéletes nap lehet az is, ha csak snorkelezni mész a part körül - Kri-n a legszebb a tengeri élővilág az egész szigetcsoportban.
Sorrend! :) Mi először mentünk Misoolra, ami tájképileg olyan gyönyörű volt, hogy utána Piaynemo már nem sokat adott, persze elképesztően szép volt az is. Ha tervezel Misoolra látogatni hagyd az utad végére.

Amiket mi láttunk és bátran ajánlunk:

a) Kirándulások Misoolról

Misoolon a legnagyobb látványosság a megszámlálhatatlan számú kis sziget és a közöttük megbújó öblök, amik a kék és zöld minden színében pompáznak. Ha hosszú fehér homokos partszakaszokra vágysz, akkor ez nem a Te helyed, ide a kis szigetek miatt érdemes jönnöd. A két napos hajókirándulásunk keretében eljutottunk:
- Balbulol öböl: kristálytiszt vizű öböl bújik meg a magas sziklák között, hatalmas élmény volt teljesen úszkálni az öbölben.
- Namlol sziklái: a víz felett kiszélesedő csipkézett szélű sziklaformációk Misool egyik védjegyének számítanak. A sziklák az alacsony vízben körbesétálhatók.
- Lenmakana, medúzás tó: egy tó mely telis-tele van ártalmatlan narancssárga medúzákkal. Nyugi, tényleg nem bántanak :) Csak egy kisebb nyaktörő sziklamászást kell túlélni a tóhoz lejutásért, de megéri.

- Puncak Harfat kilátó: ha csak egy hely van, ahová elmész Misoolon, akkor az ez a kilátó legyen. Tájképileg a leggyönyörűbb hely, ahol jártunk Raja Ampaton (és talán nemcsak RA-on). Feljutni nagyon egyszerű, szépen kiépített lépcsősor visz a hegytetőre.

- Puncak Love kilátó: Puncak Harfathoz hasonló kilátó, előbbihez képest kicsivel szerényebb kilátással. Ottjártunkkor a lépcsőt bőszen építették, így hamarosan talán már nem kell majd ágakon és sziklákon kapaszkodva mászni a magasba.
- Yapap: víz felett kiszélesedő sziklák, csodás színű sekély vízzel párosulva. Kicsit hasonló Namlolhoz. Jó választás egy úszkálásra.
- Dafalem: karácsonyfa alakú szikla (szerintünk hasonlót többet is lehet látni az öblökben :))
- Banas sziget: csodás kis fehér homokos sziget, ahol garantáltan tiéd lesz az egész partszakasz :) és snorkelezni is lehet


b) Kirándulásaink Kri-ről és Yebenről:


- Friwen Wall: hatalmas függőleges korallfal körbe a sziget körül, korallok elképesztő változatossága található itt. Kriről és Gamról is könnyen elérhető. Olyan érzés úszni mellette, mintha repülnél.

- Pasir Timbul: hatalmas homokpad Kri keleti végében, apálykor érdemes menni, akkor a kis szigetet teljesen homok veszi körbe.

- Yenbuba jetty: a Kri körüli búvár és sznorkelező helyek között az egyik legjobb, mi soha összesen ennyi halat nem láttunk mint itt a mólóról a vízbe ugorva. Teljesen ámulatba ejt a szivárvány minden színében játszó megszámlálhatatlan fajta és méretű hal vagy halraj. Egy kis sétával is kombinálható, apálykor Kri nyugati végéből a homokpadon át lehet sétálni Mansuarra és a jettyhez. Csak indulj el időben visszafelé, nehogy a sodrás miatt ne érj haza!

Kicsit távolabb, Yebenhez közeli de Kri-ről is megközelíthető helyek:

- Secret Lagoon és Star Lagoon: az öböl egyik oldalán pazar kilátás (nem véletlen a hely neve, csillag alakú az öböl), a másik oldalán nyugodt, fürdőzésre is kiváló zárt öböl.
- Melissa Garden és Rufus Reef: az egyik legszebb sznorkelezős helyek közé tartoznak Yeben környékén, a Kri körüli vizek után kicsivel gyengébb a látvány, de nem RA-i szinthez képest nem lehet rá panasz.
- Piaynemo: kis Wayagnak is hívják, bár sokak szerint teljesen más és nem lehet összehasonlítani. Nekünk a Puncak Harfat és a misooli látkép után nem nyújtott sok újat, de kétségtelenül lenyűgöző a látvány.


5. Engedély/belépő


Minden Raja Ampatra érkező vendégnek belépőt/engedélyt kell váltani a nemzeti parkba. A belépők összegét a környezetvédelemre fordítják (állítólag). A névre szóló (útlevélszámmal ellátott) belépő 1 millió indonéz rúpiába kerül (kb. 19 ezer forint, 2018. októberben) és a kiállítástól számítva egy évig érvényes. Nem rossz ösztönzés, hogy visszatérj :)
Legfrissebb információk szerint Sorongban már nem, hanem csak Waisaiban lehet megvenni az engedélyt. Egy kis bódéban tudtuk beszerezni a kis kikötőben, ahonnan a privát transzferek indulnak. Biztos megtalálod, oda fognak terelni és nem is tudod kikerülni. Az engedélyt utána sehol nem kérték tőlünk, végig a táskánk mélyén lapult a szállásunkon.



6. Egyéb hasznos információk


Pénzváltás
Raja Ampat-on egyedül a készpénz és abból is a rúpia ér valamit. A bankkártyáddal legfeljebb a sarat kaparhatod ki a szandálodból. Néhány ritka szofisztikált szállásadó vészhelyzet esetén el-elfogad kerülőutas megoldást (paypal, stb - már ahol van térerő) de inkább bőséges készpénzzel készülj. Rúpiát legkésőbb Sorongban kell váltani, és ne lepődj meg ha nem tudod átfogni a köteget, ugyanis a legnagyobb címlet a 100e rúpia (1900Ft) így a váltott pénzösszeg egészen biztosan nem fér majd el a tárcádban és a zsebedben. A költség-tervezés ugyanakkor relatíve egyszerű: a szállások árában minden fogyasztás benne van és kirándulásokon kívül esélyed sincs másra költeni. (Se bolt, se bár... csak a robinzoni idill...) 

SIM kártya
Mindig szeretünk helyi SIM-et vásárolni, mert sokszor a wifi nagyon gyenge, viszont mobilnet már szinte a világ bármely részén elég jó minőségű van, így itt sem tettünk másként. Wifi itt csak a luxus resortokban van és ott is alig, így ha nem ilyen helyen szállsz meg érdemes beruházni egy helyi kártyára. Egyedül a Telkomsel szolgáltatót érdemes választani, mert annak van csak lefedettsége a régióban. Ez azt jelenti, hogy pl. Misoolon alig-alig volt térerő és net, Yebenen gyakorlatilag semmi, viszont Kri-n 4G internetünk volt. A Telkomsel kártyái közül a Simpatit választottuk, amit 180 ezer rúpiáért (kb. 3400 forint) tudtunk megvenni a reptéren egy többféle SIM-et árusító boltban a 2-es terminálon. A városban ezt olcsóbban is megveheted, de ha nem mész be RA-ra menet Jakartába, akkor már érdemes a reptéren beszerezni a SIM-et.

Nyelvi akadályok
Eddig bármerre jártunk a világban, szinte sehol nem volt gond az angol nyelv használatával - no itt igen. Mivel a turizmus itt még csak gyerekcipőben jár, csak nagyon kevesen beszélnek angolul. Már előre felkészítettek minket, hogy erre számítsunk, így vittük a kis nyelvi túlélőkészletünket: a Google offline szótárt a telefonunkon és a Point it dictionary-t
A Point it dictionary egy kis képes szótár, arra az esetre, ha activityre kerülne a sor. Mindenkinek javaslom egy ilyen kis szótár beszerzését, mert semmi helyet nem foglal és nagy szolgálatot tehet. A szótárt végül nem használtuk, mert soha nem merült le a telefonunk, helyette az angol-indonéz offline szótárt nagy szolgálatot tett Misoolon. Ennek viszont az a feltétele, hogy akivel beszélsz helyesen tudjon a saját nyelvén gépelni - ebben szerencsénk volt. 

Higiénia és egészség
Fürdés enyhén sós hideg vízzel, dézsából, de legalább megtanulod, hogy 4-5 bádognyi vízzel is le lehet fürdeni. WC a legtöbb helyen a guggolós WC, természetesen vízöblítést se jár hozzá.
Érdemes felkészülni a szúnyogokra, védekezz szúnyogriasztóval, hosszú ruházattal, mert elég magas a maláriaveszély. Egyes részeken (Yebenen volt) a sandfly (homoki légy) nevű szörnyűséggel is találkozhatsz. Mi már jól ismertük Új-Zélandról, eme "kedves" lényt, amit nem látsz, de halálra csípked. Csípése sokkal rosszabb, mint a szúnyogé, viszont jó hír, hogy maláriát nem terjeszt.

és a dolgok elkeserítő oldala...
Aki járt már Ázsia fejlődő országaiban mindenhol tapasztalhatja az óriási szemétmennyiséget. Sajnos a helyiek nem fogják fel egyelőre, hogy az eldobált műanyag nem bomlik le, mivel el nem szállítják tőlük ezért eldobálják. Jobb esetben összegyűjtik és így nem az óceánban végzi - de akkor pedig elégetik. Az idilli tengerpartok helyett pedig sokszor nem idilli látvány fogad, ha kicsit is kimerészkedsz a szállások jól karbantartott környezetéből.
Amit tehetsz ellene, amit magaddal vittél itthonról vittél (pl. samponos flakon) és kiürült ne ott dobd el (hozd haza!) és ne vegyél felesleges dolgokat, ami úgyis csak a szemétben végzi ott.

Most, hogy már minden információ birtokában vagy, elindulnál? Mi bármikor visszatérnénk :)
Raja Ampat tényleg a földi paradicsom... élménybeszámolónkat itt olvashatod

1 megjegyzés:

  1. Szeretném megköszönni Dr. Duma nagy segítségét. A lányom mélyen a kábítószer-függőségbe került, kipróbáltam a rehabilitációt és mindent, hogy abbahagyja, de semmi sem működött, sokat sírtam az egész helyzet miatt, mert anyaként kudarcnak éreztem magam. De mindez megváltozott, miután találtam egy megjegyzést az interneten arról, hogy Dr. Duma segít az embereken. Örülök, hogy a lányom Dr. Duma segítségével megszabadult a drogfüggőségtől, köszönöm Dr. Duma az erős varázslatokat. A nézők számára nem ismerem a helyzetét, de biztosíthatom Önöket, hogy segítséget kaphatnak a függőségük megállításához. , állítsa le a megszállottságot, állítsa le a depressziót, hagyja abba a visszaélést. Lépjen kapcsolatba Dr Dumával:
    1) Szerelmi varázslatok
    2) Elveszett szerelmi varázslatok
    3) Válási varázslatok
    4) Házassági varázslatok
    5) Szerelmi varázslatok.
    6) Elválasztó varázslatok
    7) Száműzd el a volt szeretőt
    8.) Szeretnél előléptetni.
    9) lottó nyerő varázslatok
    10) Ha meg akarja elégíteni szeretőjét
    11) Varázsmunka a bírósági per megnyerésére
    12) varázslat a megszállottság megtörésére
    Forduljon ehhez a nagyszerű emberhez, ha bármilyen problémája van a végleges megoldás érdekében. E-mail: whitemagictemple@gmail.com
    WhatsApp: +2348155926512

    VálaszTörlés