Menü

2025. április 13., vasárnap

Terceira, egy kicsi csoda a nagy tesó árnyékában

Sosem hallottál még Terceira szigetről? Lehet nem véletlen, de egy igazi kicsi csoda a "nagy tesó", Sao Miguel árnyékában. Ha az Azori-szigetekre készülsz, akkor érdemes felvenni a radarodra.

Ha már valaki berepül az Atlanti-óceán közepére, akkor érdemes mérlegelni több sziget meglátogatását is. Ekkor jöhet a nagy dilemma, hogy Sao Miguel mellett mi vagy mik legyenek még a befutók. Minden sziget más és más, emiatt nehéz a választás. Ha olvastad az előző bejegyzést, akkor már tudod, hogy a mi nagy dilemmánkat kisgyerekesként részben a "hol van még kórház a szigeteken" kérdés döntötte el. Így kerültünk Terceira szigetére, ami második legnagyobb sziget a szigetcsoportban.



Egy óra repülés után Lajes picike repülőtéren landolt a kis légcsavaros gépünk. Gyorsan bepattantunk a bérelt autónkba - már amennyire lehet gyorsan kivitelezni ezt két gyerekülés, két gyerek és az összes csomag bepakolásával. A szállásunk alig néhány percre volt csak a reptértől, Porto Martins "külsőn" egy kis birtokon. Mondhatni ez nem nagy szó, mert az egész sziget annyira kicsi, hogy maximum egy óra alatt eljutunk az egyik végéből a másikba. Ezért is döntöttünk úgy, hogy egyetlen szállásról csillagtúrázva járjuk be. Nekünk sajnos nem is volt csak 2,5 napunk a látnivalókra.

A megérkezésünk után a napunkat szépen el is töltöttük a szálláson, ami egy igazi kis gyerekparadicsom volt. Játszótér, háziállatok és az új szállás izgalma elég is volt a gyerekeknek az utazás napjára. Sajnos azt pedig már előre tudtuk, hogy másnap igencsak esős nap várható és ezúttal az időjósok itt nem tévedtek. Szó szerint ömlött az eső. Jobbat is el tudtunk volna képzelni, tekintve hogy ott voltunk egy paradicsomi szigeten, amire így már csak 1,5 napunk marad. De lássuk, hogy mit lehet csinálni ilyen időben: mondjuk múzeumba és étterembe menni (akkor együnk amikor jól esik, ugye!). Hát, ezekhez is gyorsan kellett szedni a lábunkat, még az esőnadrágok is előkerültek. Ez a kis sziget hátránya, hogy ha esik, akkor itt bizony mindenhol esik.




Szállásadónk tanácsára egy nagyon jó kis halas étterem felé vettük az irányt São Mateus da Calheta-ban és utána teli pocakkal fedeztük fel az Angra do Heroismo Múzeumot. Hát, ennyire fura, bizarr múzeumban még nem igazán voltunk. A bejárat után jön egy templom, amiben egy régi hullaszállító autó is helyet kapott. Ez azért egy erős kezdés, de utána se lett sokkal jobb. Mintha valaki kisöpörte volna a helyi házak padlását és minden amit talál az a múzeumban landolt volna. Szerencsére a közepétől egész érdekes lett a kiállítás, de azért nem lett a kedvenc helyünk. Esőprogramnak jó, de egyébként kihagyható.

A másik teljes napunk sokkal izgalmasabbra sikerült. Eljutottunk néhány olyan helyre is, amiért érdekes felvenned a bakancslistádra ezt az Azori szigetet. Színes bájos házaival, kápolnáival, lávakerítéseivel, lenyűgöző természeti látnivalóival, gyorsan a szívünkbe lopta magát. A helyiek kedvessége pedig a non plus ultra: imádták a gyerekeket.



Reggel a Miradouro de Alagoa kilátópontnál kezdtünk, amire a Google térképet böngészve találtunk. Olyan igazi "leesik az állad" hely, ami a kicsit borús időben is gyönyörű volt. Igazi lélegzetelállító 180 fokos panoráma, nem is értettük, hogy miért nem olvastunk róla sehol. Szerencsére mások sem, néhány ember volt csak rajtunk kívül.




A szomszédos Biscoitosba folytattuk az utunkat, ahol rögtön egy játszótérbe botlottunk (amit kihagyni - mint a gyerekesek tudják - háborús bűncselekménnyel egyenértékű a kölykök szemében), de azért a fő látnivaló lávamedencéket is sikerült megnézni. Sőt egy kis láblógatós pancsi is belefért a jéghideg vízben. Biscoitos természetes lávamedencéi nekünk sokkal jobban tetszettek, mint Sao Miguelen a ponta da Ferraria. Itt több medence van, köztük pancsoló a gyerekeknek és igazi úszkálós a felnőtteknek is több van.



No, de miért is jöttünk erre a szigetre? Zsanát az Algar do Carvao lávabarlang nyűgözte le. Egy rövid alagút után hosszú lépcsősoron ereszkedhetünk le a barlang belsejébe. Nem is maga a barlang, hanem a lefelé vezető út az igazán egyedi: fentről nyitott, folyamatosan hullik vissza a víz, körben minden tele buja, zöld növényzettel. Milyen érzés egy ilyen helyen lenni? Igazi „futkos a hátadon a hideg”, hogy ilyen helyek léteznek. Csoda.



A napunk ez után a csoda hely után még nem ért véget. A sziget ikonikus kilátója a Miradouro da Serra do Cume felé autóztunk. Süvítő szélben - értsd, akkora, hogy ha beledőlsz megtart - csodáltuk a kilátást. Ikonikus látkép a szigetről, a sakktáblaszerűen lávakerítésekkel szabdalt földekkel. Lent az óceán kékjének kontrasztjával a mezők vibráló zöldje.




”A Monte Basilt ki ne hagyjátok!” – mondta a szállásadónk nem is egyszer és az utolsó napon, így meg is fogadtuk a tanácsot. Reggeli után a félszigetre kocsikáztunk. A Monte Basil egy hatalmas park, ami egy kis félszigeten terül el a főváros Angra do Heroismo mellett. Természetesen Pazar kilátással a városra. Hatalmas zöld terület játszóterekkel, állatokkal, akik nagyon, de nagyon közvetlenek. Játszóterezés és tízórai közben néhány tyúk és kakas Olíviát rettegésben tartották, ahogy árgus szemekkel nézték a szendvicset a kezében.




Az utolsó napunkon azért egy szendvics ebéddel nem értük be, még utoljára kerestünk egy tengeri herkentyűs éttermet Angra do Heroismoban és sétáltunk egy keveset a színes, bájos házak között a városban. A hangulatos kisváros UNESCO védettséget élvez - nem alaptalanul.

Teljesen más a hangulata a szigetnek, mint Sao Miguelnek. Más a növényzet, mások a házak, az utak mellett pedig sok-sok pici, színes kápolna mellett autózhatunk. Alig van turista, mindenki közvetlen és imádják a gyerekeket.

Szállás: Quinta do Paraiso (Booking.com 9.2-es)










2025. február 5., szerda

Egy gyöngyszem az Atlanti-óceánban, Sao Miguel (Azori-szigetek)

Azori-szigetek, 9 pici sziget az Atlanti-óceánban, 1500 km-re a portugál partoktól. Az európai Hawaii, ami minket nem nagyon emlékeztetett rá, de legalább olyan szép és egyedi, cserébe sokkal közelebb van.

Mire számíts, ha ide készülsz?

🔸️Egy nap megtapasztalhatsz több évszakot

🔸️Rengeteg a tehén, több mint az ember. Simán belefuthatsz egy boci üldözésbe a főúton 😀

🔸️A zöld ezer árnyalata

🔸️Az utakra szánj időt! Már csak az autózás is elképesztő.

🔸️Egyedülálló természeti látnivalók, mint lávabarlang, vulkánok

🔸️Európában egyedüli teaültetvények

🔸️Lenyűgöző kilátások

Egy biztos, olyan hely, ami minden várakozást felülmúl.

Miért érdemes kisgyerekkel is az Azori-szigetekre utazni? Bár nem csináltunk meg a leghíresebb túrákat, nem másztunk fel/le minden vízeséshez, de megnéztük hogy terem az ananász, lementünk lávabarlangba, pancsoltunk lávamedencében...igaz csak derékig, mert iszonyat hideg volt a víz. 😀

Nekik is számtalan különleges élményt tartogat. A növény és állatvilág teljesen lenyűgöző. Az, hogy lépten-nyomon bocikba botlottunk nemcsak nekik, hanem még nekünk is érdekes volt. Mindenki élvezte az esti "boci leseket".

  • Termálfürdők
  • Ananász ültetvény
  • Teaültetvények
  • Lávabarlang
  • Lávamedencék
  • Rengeteg boci, tyúkok, kacsák mindenhol
  • Homokos tengerpartok
  • A portugálok pedig szuper kedvesek a gyerekekkel! 😉

A legtöbben, akik az Azori-szigetekre utaznak Sao Miguel szigetre, vagyis a fő szigetre utaznak. Nemcsak a legnagyobb, hanem a legtöbb látványossággal kecsegtető sziget. Mi nyolc napot töltöttünk el itt és igen, sok dolgot láttunk, de azért még maradtunk volna. 😊

Kedvenceing Sao Miguel szigeten a teljessség igénye nélkül:

  • Sete Cidades
  • Poça da Dona Beija – termálfürdő
  • Caldeira Velha – termálfürdő
  • Lagoa do Fogo – a legmagasabban fekvő tó, ami sokszor ködbe burkolózik
  • Ponta da Ferraria – természetes lávamedencék
  • Furnas – rengeteg látnivaló egyetlen városban
  • Ribeira dos Caldeirões - "csak" egy park. Mi újra visszamentünk, annyira tetszett
  • Nordeste, kilátások – az északkeleti vadregényesebb rész, számos pazar panorámával vár
  • Teaültetvény – Porto Formoso, ez a kisebb, kevésbé turistás ültetvény, Gorreana a nagyobb hely.  Európában egyedülálló ültetvények. (ingyenes!)
  • Ananász ültetvény – mi az Ananás dos Açores ültetvényen voltunk (ingyenes!)
  • Lagoa do Congro – a hihetetlenül zöld tó

Hogyan érkezz meg álmaid nyaralási helyszínére? Szakadó esőben, amikor azt sem látod, hogy hová száll le a gép. Na, ezt hívják igazán stílusos belépőnek. 😊Szerencsére az esőkabátokat rutinosan könnyen elérhető helyre pakoltuk, a jó kedvünket pedig semmivel nem lehetett elrontani. A szakadó esőben pedig nincs is jobb program, mint egy jó kis bevásárlás. Mázlinkra Pünkösd ellenére is volt nyitva néhány bolt. Örök hála a szállásadónknak, aki ezt előre tudta és megosztotta velünk. Bevásárlás után pedig irány Nordeste, ahol a szállásadóink már vártak ránk. Azért már a szakadó esőben is sejtettük, hogy csodaszép helyre érkeztünk, de uzsonna után az eső is elállt és szaladtunk a ház elé a kilátópontra. Ez a kilátás koronázott meg utána minden napot, kilenc nap után fájó szívvel mondtuk búcsút neki. De ne szaladjunk ennyire előre.



Az első napunkon nyugis napot terveztünk. Gondoltuk, hogy megnézünk pár kilátópont a közelben Nordeste részen. Nemcsak a legszebb kilátópontok vannak a szigetnek ezen a részén, de itt a kevésnél is kevesebb turista van Sao Miguelen. Vadregényes, érintetlen táj, minden tele állatokkal, buja növényzettel. Az útról letérve a völgyekben kis mini dzsungelre bukkanunk. A nyugis nap persze nem jött össze.

Lélegzetelállító kilátásban a szigeten máshol sincs hiány, de itt szinte egymást érik a magas óceánba zuhanó sziklafalak. Határozottan nem igaz, hogy ha egyet láttál, akkor láttad az összeset. Mindegyik egy külön csoda.

Legszebb kilátópontok szerintünk:

  • Miradouro da Ponta do Sossego
  • Miradouro da Ponta da Madrugada
  • Miradouro da Borda da Ladeira
  • Miradouro da Vista dos Barcos

  • Miradouro da Ponta do Sossego
  • Miradouro da Ponta da Madrugada


Ha pedig nemcsak a kilátópontok érdekelnek, akkor érdemes Nordeste déli részére is elautózni, persze csak, ha bírjuk a szerpentineket. A legszebb utakon itt autóztunk a szigeten, abban a reményben, hogy a két gyerek majd alszik egyet a kocsiban, mi pedig nézelődünk. A szundi elmaradt, így Faial da Terra hangulatos kisvárosában kötöttünk ki. Látnivaló persze itt is akad, el is indultunk a Salto do Prego vízesés, hisz csak pár lépés a parkolótól. Google szerint…DE...itt jön a de! Soha ne tervezz túrát Google térképpel! Mapy.cz-n már láttuk is, hogy az a vízesés bő 2 km felfelé menetelés. Köves, csúszós terepen. Azért a táv feléig eljutottunk és egy mini vízesést még találtunk is. Mondhatjuk minden élmény akkora, amekorrának megéled. A séta minden percét élveztük, ismerkedtünk a csodás tájjal.



Második napunkon bár az eredeti terv Furnas volt, de nem úgy alakult. Az Azori-szigeteken az időjárás nagy úr. Mit csinálsz, ha az egyik helyen szakad az eső? Újra tervezel! Pár kilométer autózás után a Chá Porto Formoso Teaültetvényen találtuk magunkat. Európában egyedülálló módon, az Azori-szigeteken, Sao Miguelen találunk teaültetvényeket. Kihagyhatatlan látnivaló a szigeten.

Mi a kisebb, családiasabb ültetvényt választottuk. Alig néhány turista volt rajtunk kívül. Kedvesen, barátian fogadtak. Indulásként érdemes végignézni egy rövid filmet a teakészítés folyamatáról, utána pedig jöhet a friss tea kóstoló. Az ültetvényen szabadon sétálgathatunk, a látogatás teljesen igyenes.


Chá Porto Formoso


Miradouro de Santa Iria



Miradouro de Santa Iria


Az esőt magunk mögött hagyva, már szikrázó napsütésben fedeztük fel a sziget szerintünk legszebb kilátópontját a Miradouro de Santa Iria-t. Hosszas nézelődés után korgó pocakkal célba vettük Ribeira Grande városát, hogy valami ebéd után nézzünk és a strandolás lehetősége is lebegett a szemünk előtt. A Santa Barbara strand tökéletes célpont, ha valaki szörfözni akar, kisgyerekkel nem vállalhatóak a hullámok, ellenben csodaszép a tengerpart. A tengerparti pihenés olyan jól sikerült, hogy hazafelé autózva még egy helyen megálltunk. A Ribeira dos Caldeirões park az egyik kedvenc helyünk lett a szigeten. Egy túraösvényekkel szépen kiépített völgy, ahol ha letérünk az ösvényekről hipp-hopp a dzsungelben találjuk magunkat. Naná, hogy letértünk. 😊 A vízesés természetesen itt sem lett meg, de cserébe jót túráztunk, a hely pedig csoda.

Santa Barbara strand



Az Azori-szigeteken esőnap szinte bármikor lehet, minket sem került el, de azért akkor sem unatkoztunk. Először a sziget déli oldalára Vila Franca do Campo-ba autóztunk, hogy megnézzük a Ermida de Nossa Senhora da Paz templomot a város feletti dombon. Gyönyörű egyedi templom, gyönyörű kilátással a tengerre és Ilhéu de Vila Franca do Campo szigetre, főleg, ha nem esik az eső. Szerencsére a templom mögötti bocikat az eső sem zavarta és a gyerekeket is jobban érdekelte, mint a kilátás.


Elsősorban nem is a templom, hanem egy anászültetvény miatt autóztunk le délre, ami tényleg tökéletes esőprogram és gyerekekkel is szuper. Az ültetvények ingyenesen látogathatóak, három is van belőle, mind Ponta Delgadaban, a fővárosban. Mi a Plantação de Ananás dos Açores-t választottuk. Az üvegházakban szabadon lehet sétálni, egy rövid kiállításon informálódhatunk is, például, hogy 2 két év kell egy ananász teljes kifejlődéséhez. Az üvegházakban mindenféle méretű ananászt megszemléltünk, utána pedig a büfét sem hagytuk ki.




Mi teszteltünk: ananászos pastel de natat, sört, fagyit, flambét. Utóbbit ne hagyd ki, mert zseniálisan finom! Tele pocakkal és két alvóban nagyot durmoló gyerekkel pedig már az eső sem zavart minket, ami ekkor már ömlött.

Újabb nekifutás, irány Furnas. A Cete Cidades mellett Furnas az a hely, ahová egészen biztosan minden turista ellátogat, ha Sao Miguel szigetén jár. Sok program közül válaszhatunk és ezek ráadásul gyerekkel is igazán élvezetes programok. Sétálhatunk velük fortyogó, gőzölgő fumarolamezőn és dinók között a Terra Nostra parkban, fürödhetünk termálfürdőben és kóstolhatunk sajtos bombonokat.



Mutatjuk, hogy nekünk mi fért bele egy napba. Kicsit ráérősebben több napot is el lehet itt tölteni.

  • Geotermikus mező (Fumarolas Lagoa das Furnas)

Már a Furnas-tóhoz közelítve tudhatjuk, hogy jó helyen járunk, mert a kénes, záptojás szagot már messziről érezni lehet. Egy nagyon aktív fumarola mező, tőzölgő és fortyogó lyukakkal, amikben a helyi különlegesség a cozida da Furnas (helyi húsleves, leves nélkül 😜) készül. A tó önmagában is nagyon szép, sok-sok kacsa, mellette pedig kicsi elvarázsolt erdőre hasonlító fenyőerdő. A tó másik végében pedig elvarázsolt kastélyra hasonlító mohával benőtt templom.



  • Terra Nostra Park

Egy nagy botanikus kert, amire mondhatnánk, hogy na, itt mi érdekes van egy gyereknek, de fürödhetünk sárga vizű medencében, sétálhatunk buja dzsungelben, ahol a dinók mellett úgy érezhetjük, hogy a Jurassic Parkba csöppentünk.

 


Tipp: előtte érdemes betérni a Queijaria Furnense-be, - milyen véletlen csak pár lépésre van 😀 - ahol mindenféle sajtos süteményekből (furnasi specialitások) és sajtos bombonokból válogathatunk. A maracujás pastel de nata valami mennyei finom, kihagyhatatlan.

  • Poça da Dona Beija (termálfürdő)

Melyik gyerek ne szeretne pancsolni? Már alig várták a gyerekek, hogy megérkezzünk. A termálforrás 39 fokos vizét medencékbe terelik, mi pedig idilli környezetben ücsöröghetünk az 5 medence bármelyikében. Van sekélyebb és mélyebb vizű, dögönyözős is. Vasban gazdag víz, így kellőképpen büdös, de nálunk nem zavarta a gyerekeket.

 


  • Pico do Ferro kilátó

No, mire ide értünk mindkét gyerekünk teljesen elfáradt, így a kilátást már felváltva néztük meg, amíg a két gyerek félálomban a kocsiban ücsörgött.



A webkamerák képének nézegetése így 3 nap után már rutin lett. Reggeli gyakorlat? Nézz rá az összesre és majd utána megmondjuk, hogy merre megyünk. Gyönyörű idő van? Akkor irány a sziget ikonikus helye, Sete Cidades.

Sete Cidades, a hely, aminek a fotója elsőként elénk ugrik, ha beütjük a Google-be, hogy Azori-szigetek. A hely, ahová minden turista, aki Sao Miguel szigetére jött az el akar menni. Igen, lesznek emberek. Igen, népszerű a hely. Ha ott vagy, akkor viszont már egy percig sem fogsz csodálkozni, hogy sok ember ezért a helyért utazott ide. Igen, mi is látni akartuk a szigetek ikonikus jelképét.



A sziget nyugati végében lévő vulkáni omlással keletkezett kalderára több kilátópontról is elképesztő a kilátás. A főváros Ponta Delgada felől érkezve az első kilátópont a Vista do Rei, ahová autóval érkezve csak kipattanunk a parkolóból és már elénk is tárult a lenyűgöző kilátás. De ahogy Travellina is írta, ez még csak az ízelítő, az igazán hátborzongató látványhoz kicsit tovább kell autózni és kicsit sétálni is kell. Ez pedig nem más, mint a Boca do Inferno kilátópont, ahonnan nemcsak a két nagy (Lagoa Azul és Lagoa Verde) tavat, hanem két másik kisebbet is megpillanthatunk.





A Boca do Inferno kilátópontot egy könnyű sétával érhetjük el a parkolóból. A séta már maga is élmény, az út mellett végig sűrű mohafal, páfrányok, égig érő fák. A Lagoa do Canario tóhoz érdemes út közben lesétálni, tényleg, mint ha egy elvarázsolt erdőben járna az ember.



Sete Cidades falu felé haladva érdemes a többi kilátóponton is megállni, azokból már egészen közelről láthatjuk a tavakat és lefelé haladva a hortenziás úton is végigautózunk. Persze, amikor mi voltunk még alig pár szál volt csak kinyílva.  

Az elmaradt hortenziákért a következő megállónk Ponta da Ferraria tökéletesen kárpótolt minket. Lenyűgöző volt a mélykék óceán és a belebukó fekete lávakő kontrasztja. Bátrabbak a természetes lávamedencékbe is belemerészkedhetnek. Nálunk a gyerkőcöknek egy kis láblógatás jutott a sziklákon.  



Furnas és Cete Cidades mellett a harmadik hely az emberek bakancslistáján a Lagoa do Fogo, de ezt sokan mégsem látják. Lagoa do Fogo vagyis a Tűz tó, bár mi nemes egyszerűséggel csak Köd (angol fog szó után) tónak hívtunk, mert általában ködbe burkolózik. 😀Lehet, hogy eltöltesz a szigeten pár napot, de nem lesz szerencséd látni a tavat. Mi napokig nézegettük a webkamera képét és amikor egyik reggel megláttuk a képen a tavat, már indultunk is. Légy rugalmas! Ez volt a jelmondatunk a szigetekre. 😀



A Lagoa do Fogo, Sao Miguel szigetén a legmagasabban fekvő krátertó. A tó már 1974 óta természetvédelmi terület, bármilyen építkezés tilos a környezetében. A tavat Portugália egyik csodájaként tartják számon.


 

Már a felfelé vezető út is élmény, több kilátópontról a sziget mindkét oldalán a felcsillan a tenger. A tavat is érdemes több kilátópontról megnézni. Legtöbben csak az első kilátóig mennek, ahol nagy parkoló várja az embereket, de érdemes feljebb is autózni (Miradouro do Pico da Barrosa), onnan még nagyobb szögben látszik a tó és a környező hegyek és lehet, hogy nem is lesz ott rajtad kívül senki. A tó partjára egy elég meredek és megítélésünk szerint nem túl gyerekbarát túra vezet le, így mi azt kihagytuk. Lefelé autózva pedig megszavaztuk, hogy ez a hely is legalább olyan szép, mint a Sete Cidades, csak ehhez még nagyobb szerencse kell. Nekünk volt.

Infó:

- A tóhoz csak szezonon kívül lehet autóval feljutni. Főszezonban (június-szeptember) ugyanis csak busszal lehet felmenni.

- Mielőtt elindulnál mindig nézd meg a webkamera képét (Spotazores webcam), hogy milyen idő van.

- Azt mondják, hogy általában a reggeli/délelőtti órákban a legszebb a panoráma, akkor a legkevésbé felhős.

- A legfelső kilátó mar 959 méteren van, ha lent a parton napos, meleg idő van, itt akkor is kell a meleg pulcsi.



A sok szép kilátás után már nem csak a gyerekek, hanem mi felnőttek is strandolni akartunk. Találtunk is egy szupernek ígérkező kis partszakaszt, de előtte még egy szintén szuper éttermet kellett letesztelnünk, ahol tovább teszteltük az azori specialitásokat és persze a családi kedvenc polip sem marat el.



Legyünk őszinték, ha strandolós nyaralásra vágysz, akkor nem az Azori-szigetek a legjobb úticél, de ha már ott vagy és mégis csobbannál, azért vannak nagyon jó strandok. A Praiai dos Moinhos még kisgyerekkel is jó választás. Védett öböl, kisebb hullámok, fekete homok, óceánba futó patakok és tyúkok. Te strandoltál már tyúkokkal, kakasokkal? Eddig még mi sem. 😊

 


Sao Miguel szigete geotermikus tevékenységben gazdag, úgynevezett szekunder vulkáni terület. Van itt  hőforrás, termálvízforrás, langyos vizű vízesés és a legjobb, hogy ezekben több helyen meg is mártózhatunk. Két ismertebb fürdő van, érdemes mindkettőt kipróbálni, de ha csak az egyik fér bele, akkor szerintünk a Caldeira Velha legyen az. Nekünk ez jobban tetszett, mint a furnasi fürdő (Poça da Dona Beija). Kiváló esőprogramok, a meleg vízben ücsörögve úgysem baj, ha vizesek leszünk. A fürdő bejáratától egy rövid séta a völgyben, aztán megpillantjuk a kis dzsungel mélyén a medencéket. Több medence közül választhatunk. A legmelegebb 35 fokos és ettől hidegebb is van, a vízeséses medence pedig inkább frissítő, csak 23 fokos. A víz itt nem büdös, legalábbis mi nem éreztük annak. A környezet teljesen idilli és a víz hőmérséklete is pont olyan, hogy gyerekekkel is ideális volt.


 


Miért jó a pancsolós program kisgyerekkel? Garantáltan úgy elfáradnak, hogy abból alvás lesz. Alig indultunk el az autóval mindkettő ki is dőlt. A közös program helyett így csak Zsana sétált le a Lagoa do Congrohoz, vagyis a zöld tóhoz. Ezúttal az időjárás is kegyes volt és eső helyett, gyönyörű időben sikerült felfedezni. Lefelé egy kisebb eltévedéssel, de csak sikerült megérkezni a tóhoz, ahol nem volt senki. Út közben is maximum tíz ember lézengett, pedig ez is egy csoda hely és maga a séta sem nehéz. Ha kevésbé népszerű helyre vágyunk, akkor nem érdemes kihagyni.



Haza felé autózva többször volt program a „boci les”, amit nemcsak a gyerekek imádtak.

Az azori-szigeteki boldog bocik, akik többen vannak a szigeteken, mint az emberek és tényleg mindenhol ott vannak. Ha közlekedési dugó van, akkor szinte biztos lehetsz benne, hogy épp az úton flangáló bocik okozzák, szóval légy türelmes, az azori bocik nem fognak sietni.

Kilenc nap, megszámlálhatatlan élmény. Egy olyan csoda hely, ahol még mindig kevés a turista a természet pedig lenyűgöző. Igazi feltöltődés.
















2025. január 24., péntek

Hogyan tervezz, ha az Azori-szigetekre készülsz?

Mivel a bakancslistánk majdnem végtelen, így viszonylag könnyű benne előre haladni: mindig oda megyünk ahova éppen olcsó a repjegy. Legalábbis ez az elmélet. Mert van olyan is, hogy egyszer csak bekattan valami, hogy már pedig ide én most el akarok menni! „Uh, láttam olcsó repjegyet az Azori-szigetekre! Megyünk most?” Európán kívül még nem mertünk utazni a két gyerekkel - de hát ez már nem is annyira Európa hiszen az Atlanti óceán közepe... az európai Hawaii, na de azért mégiscsak EU. Így lett a 2024-es nagy kalandunk az Azori-szigetek.


Kezdjünk néhány praktikus információval. Nem véletlen, hogy a szigetek ilyen érintetlenek: elég kevés helyről tudunk ide közvetlen repülőjárattal eljutni. Érdekesség, hogy a legtöbb turista akivel találkoztunk nem európai, hanem USA/kanadai volt. Nekik ez az európai csoda csak négy óra repülés a keleti partról - nekünk meg majdnem ennyi csak Lisszabon és még onnan indulhatunk tovább.

Miért most írom ezt a posztot, ha tavaly májusban jártunk ott? Azért, mert tavaly mi is már január-februárban kezdtük el tervezni az utazást. Habár az igazi szezon - amikor a legkevesebb az eső a szigeteken - csak júniusban kezdődik (június-szeptember), de pont az ideális szezon rövidsége miatt érdemes előre gondolkodni. Persze utazni ezen kívül is lehet, csak kicsit nagyobb eséllyel fogunk ki esős napokat. Cserébe minden soookkal olcsóbb lesz :)

Néhány dolog, ami hasznos lehet a tervezéshez.

Repülőjegy

Hónapokkal előre érdemes gondolkodni. Mi SATA-val a helyi légitársasággal repültünk Lisszabonból. Olcsóbb volt, mint a fapadosok. 2 éves kor alatt teljesen ingyenes a jegy, kisgyerekre kedvezményes. SATA-nak január-februárban voltak a legkedvezőbb áraik a májusi/júniusi időpontokra.

Náluk két opciót érdemes megfontolni:

·       Multi-city jegy: ha több szigetet tervezel meglátogatni, kedvezőbb az ára, mint külön-külön megvenni a jegyeket.

·       Ha Portugáliából repülsz a szigetekre és 24 órán belül tovább repülsz az érkezési szigetről egy másik szigetre, akkor ezt egy ingyenes SATA repjeggyel is megteheted. Lehet kérvényezni ezt a lehetőséget. Nem próbáltuk, de elérhető a honlapon.



Szállás

A másik szűk keresztmetszet: nincsen bőség zavara. Mielőtt megvettük a repülőjegyet már ezt is szorgalmasan néztük. Júniustól sokkal magasabb árakat láttunk és még kevesebb szabad lehetőséget. Május második felével még pont elcsíptünk jó szállásokat kedvező áron. Mindkét szigeten egyetlen szállásunk volt (linkeket a poszt végében találtok). A fő sziget, Sao Miguel is elég kicsi, ahhoz, hogy gyorsan elérjük a látnivalókat egyetlen bázisról. Mi így, csillagtúrázva fedeztük fel szigetet. Annak az északkeleti részén, Nordeste-ben foglaltunk egy tradícionális házat, ahonnan az alábbi kilátást néztük 9 napig: nem tudtuk megunni. Egyetlen hátránya az volt, hogy se étterem se normális bolt nem volt a közelben - de mivel volt konyhánk és amúgy is minden nap autóba ültünk, ez nem zavart. 



Autóbérlés

Érdemes a kis helyi cégeket választani (pl. Ilha Verde): olcsóbbak voltak, és csakis pozitív tapasztalatunk volt velük. Az autó átvételekor például esett az eső, így felajánlották hogy mivel a karcolásokat úgysem látjuk a vizes autón így másnap nézzem meg a kocsit és fotózzam le ha látok valami sérülést - ők azt el fogják fogadni. (Ezt ráírták a kölcsönző lapra is). Fiatal, jó állapotú kocsikat kaptunk, tiszta gyerekülésekkel. 


Mire figyeljünk még a tervezésnél

A szigetek bár a földgömbön közel vannak egymáshoz, azért ez nem olyan kis távolság, közöttük a fő közlekedési eszköz a repülő. Nyáron a szomszédos szigetekre kompokkal is közlekedhetünk, de a távolabbiak között ekkor is csak repülni tudunk. A belső járatokra szinte egységesen 80-90 EUR volt a jegy és az ára nem is nagyon változott, amíg nézegettük. Ha multicity jegyet veszünk, akkor azzal lehet olcsóbban kihozni.



A program tervezéskor érdemes puffer napokkal is kalkulálni, ugyanis ha esik, akkor
nagyon esik - nem biztos, hogy bármit is tudsz csinálni, főleg a kisebb szigeteken. Csapadék nélkül is előfordul, hogy ködös, felhős az idő és emiatt nem érdemes útra kelni egy adott helyre. (Pl. Lagoa do Fogo) Webkamerák képét érdemes folyamatosan nézni, mert a kis szigeten nagyon különböző időjárás lehet akár a két vége között is. 




Ha csak Sao Miguelre utazunk, akkor már egy hét alatt is rengeteg szépséget tapasztalhatunk meg. De ha belefér, akkor mindenképpen érdemes hosszabb időt rászánni és még egy szigetet meglátogatni - még kevesebb turistával fogunk találkozni. Nekünk a két hét utazással együtt ideális volt. Számíts lassú haladásra. A táj elképesztően szép, nem érdemes sietni!          
 

Melyik szigetet válaszd az Azori-szigeteken gyerekekkel?

“Nehogy már csak egy szigetet nézzünk meg, ha addig elrepültünk, legyen kettő - az még két kisgyerekkel is belefér két hétbe!” - borzolta Zsana a kedélyeket, amikor az utazást terveztük. Jó, legyen - na de melyik szigetre. Sao Miguel, a fő sziget, a legtöbb látnivalóval -ez alap. Itt kell legalább egy hét. Lássuk a többit, van még nyolc. Melyik legyen?



Zsana vágya Flores volt. Teljesen érintetlen természet, rengeteg vízesés, amolyan kis elveszett paradicsom az egész, Sao Migueltől a legtávolabb. Ha csak ketten mentünk volna, akkor biztos itt kötünk ki. Kórház viszont csak három szigeten van a kilencből: Sao Miguel, Terceira, Horta. A mi kislányunk aktív természetéből adódóan öt éves koráig már kétszer kellett sürgősségire mennünk, így szempont volt ez is. Emiatt nem vállaltuk be, hogy a szép Floresre utazzunk, mert egy nagyon kicsi sziget, ahol ha bármi baj történik, akkor több órás légi mentés az egyetlen orvosi segítség. 

Szóval Flores elesett és maradt 2 sziget, ahol van még kórház, az egyik Terceira. Itt a képek alapján Zsana azonnal beleszeretett a lávabarlangba (Algar do Carvao), amit fentről egy komplett kis dzsungel borít. A kocka el volt vetve: Terceira lett a második befutó és nem bántuk meg.



Látnivaló az mindkét szigeten rengeteg van, ami gyerekekkel is érdekes és teljesíthető. Lávabarlang, számtalan kilátó, csodás tengerpartok, termálfürdők és lépten-nyomon elvarázsolt erdő.

“Mindenki csak Sao Miguelre megy, ide már alig jönnek, pedig az Azori-szigetek nem csak Sao Miguel.”- panaszkodott a szállásadónk Terceira szigetén. Ha hosszabb időt terveztek az Azori-szigeteken tölteni, akkor ne hagyjátok ki!

 

Mennyi idővel tervezzünk? Sok vagy kevés két hét az Azori-szigetekre?

Megmutatom mi hogyan töltöttünk el 14 napot a szigeteken.

  • 1 éjszaka Lisszabon: késői repülőjárat miatt, csak aludtunk egyet a reptér közelében.
  • 8 éjszaka Sao Miguelen: ebbe az összes főbb látnivaló, kényelmes tempóban belefért - még úgy is, hogy a gyerekek tempójához és alvásigényéhez is kellett alkalmazkodni. Kisebb túrákat is tudtunk csinálni, maradt idő óceánparton pihenésre is. A sziget nem nagy, a látnivalókat ettől kevesebb idő alatt is meg lehet nézni, de az időjárás miatt mindenképp érdemes plusz napokkal számolni. Nekünk volt egy olyan nagyon esős napunk, amikor szinte semmit nem tudtunk csinálni. Ráadásul itt is igaz, amit Új-Zélandon még táblára is felírtak az utak mellett: "Az utak mások, hagyj rá időt!" Annyira gyönyörű a táj az autóból is, hogy nem érdemes rohanni.
  • 3 éjszaka Terceira szigeten: a főbb látnivalókat kényelmesen fel lehet fedezni ennyi idő alatt - még egy "esőnap" mellett is. Ha túrázni is szeretnénk, akkor érdemes több nappal kalkulálni.
  • 2 éjszaka Lisszabon: késő esti érkezés miatt egy teljes napunk volt a város felfedezésére. Ez alatt inkább csak élveztük a város hangulatát, sétáltunk és pastel de natat ettünk. Visszamentünk olyan helyekre, amik megtetszettek amikor 7 évvel korábban ott jártunk.



Ha az Azori-szigetekre készülsz és több szigetet is szeretnél meglátogatni, akkor legalább 2 héttel kell számolni. Lehet kevesebb időt is eltölteni, de az időjárás miatt érdemes tartalék napokat is beiktatni. Az eső szinte bármikor eshet és a magasabban fekvő látnivalókhoz ködben sem érdemes elindulni. Jó, ha van egy terv a fejünkben, hogy mit szeretnénk látni és mindig aznap tervezzünk az időjárás alapján, mindig legyen B terv!

Tipp: A spotazores.com honlapon és Meteoblue appban is érdemes nézni a webkamerák élő képeit és az alapján tervezni. Nekünk ez nagyon bevált, mindent csodaszép időben láthattunk és többször sikeresen újraterveztünk. Csak akkor indultunk el, amikor láttuk, hogy nem egy szürke foltot mutat a kamera képe. Lagoa do Fogo webkamera képét napokig bámultuk, mire el mertünk indulni.



Legegyszerűbben autóval tudjuk felfedezni a szigeteket, a bérlést mindenképpen javaslom, így szállásokat is jóval kedvezőbb áron találhatunk a sziget kevésbé frekventált részein.


A piszkos anyagiak. Drága vagy olcsó úticél-e az Azori-szigetek?

Összességében: a szállás, autóbérlés, éttermi és bolti árak tekintetében nyugat-európai árszínvonallal kalkulálhatunk, de az átszállás miatt a repülőjegy ára magasabb lehet. Nézzük részletesen:

A kiindulópont, vagyis a repülőjegy. A nem közvetlen repülőjárat miatt az odajutás költségesebb lehet, de ha nagyon előre tervezünk (már januárban a tavaszi-nyári időszakra), akkor a helyi légitársasággal (SATA) jó áron találhatunk jegyeket Lisszabonból. Lisszabonból a fő szigetre, Sao Miguelre fapadossal is eljuthatunk.



Ha több szigetet tervezünk meglátogatni, akkor mindenképpen érdemes a SATA multicity repülőjegyét választani. A jegyek így olcsóbbak, mint külön-külön és a szigetek közötti járaton a feladott poggyász is benne van az árban. Gyerekeknek 2 év alatt teljesen ingyenes, kisebb gyereknek kedvezményes a jegy.

Szállásokat májusban (szezon előtt) 90-95 EUR/éj tudtunk foglalni. Ez teljes házat, panorámát, saját kertet jelentett. Lisszaboni átszállás miatt ott is beiktattunk pár napot. Egy belvárosi, kicsi apartmant 130-140 EUR/éj alatt nem nagyon találtunk.

Autóbérlés 35-50 EUR/nap áron sikerült, ehhez adódik a gyerekülés igencsak borsos ára. Ez az egyik helyen 20, a másik szigeten 40 EUR/db volt.

Repülőjegyet, autót, szállást is érdemes hónapokkal előre foglalni, ahogy fentebb is írtam. Szezonon kívül pedig mindenre kedvezőbb árakat is találunk. Mi a májusi utunkat februárban kezdtük el megszervezni.

Éttermi és bolti árak Nyugat-Európa árszínvonal. Érdemes megkóstolni a tengeri ételeket: nagyon friss, változatos fogásokat találunk. Egy kis helyi étteremben a tengeri kaják 10-15 EUR körül voltak. Egy espresso az étteremben 1,20 EUR körül volt.



A látnivalók többsége viszont ingyenes! Parkolásért sehol nem fizettünk. Csak nagyon kevés helyre szükséges belépő, az ananász- és teaültetvények is ingyen látogathatók. Termálfürdők 10 EUR/fő, Furnasban a Botanikus kert 16 EUR volt. Kisebb gyerekeknek pedig ezek a programok is ingyenesek.

 


Mit csomagolj az Azori-szigeteken egy napra?

A legjobb, ha van nálad minden is! Tényleg! Az időjárás nagyon gyorsan változik, egyetlen nap alatt lehet részed három évszakban. Reggel még sűrű ködben, hidegben és esőben autózol, majd 2 óra múlva és 10 km-rel távolabb már napszemüveg és rövid ujjú póló kell. Aztán délután simán előkerül a fürdőruha.

Amit ne hagyj otthon:

  • esőkabát, esetleg esőnadrág is (mi utóbbit is használtuk)
  • meleg ruha
  • rövid ruhák
  • fürdőruha és napsapka
  • túracipő: sok a sziklás terep, akár egy sima séta közben is jól jön
  • naptej. Igen, tavasszal is durván süt a nap - még ha nincs is nagyon meleg.

Ha autót bérelsz, akkor praktikus ha mindent minden nap magaddal viszel az autóban. Nekünk mindig volt sok meleg ruha, egy esőruha, egy strandos pakk - a csomagtartó mindent elbír. Ha nem jött be az A terv akkor jöhet a B terv, minden megvan hozzá. 🤩


Ami még sokakat érdekel… Azori-szigetek vagy Madeira? Te melyiket választanád?

Nagy dilemma, hogy nekünk melyik rabolta el jobban a szívünket. Madeirán 5 éve jártunk, még gyerekek nélkül, nehéz összehasonlítani. A végén azt is eláruljuk melyikre hoppanálnánk, ha lehetne. 😉

Néhány pontban összeszedtük, hogy milyen érvek szólnak az egyik vagy másik hely mellett.

Válaszd az Azori-szigegeket, ha:

🔹️több időd van utazni (több, mint 1 hét)

🔹️teljes nyugalomra vágysz,

🔹️nem szeretnél sok turistát magad körül,

🔹️érdekelnek a vulkánok,

🔹️minden időd a természetben töltenéd,

🔹️nem zavar a változékony időjárás,

🔹️szereted a fekete homokos strandokat,

🔹️kisebb túrákat tervezel,

🔹️szereted a járatlanabb utakat,

🔹️szereted a kis házakat, vidéki szállásokat.

Madeirát, ha:

🔸️egy hétnél nincs több időd utazni,

🔸️fontos a közvetlen repülőjárat kényelme,

🔸️nem zavar a több turista,

🔸️a természet mellett buliznál is,

🔸️szereted a sok napsütést, tavaszias időjárást

🔸️szereted a kavicsos strandokat, sziklás partokat

🔸️nagyobb és sok túrát tervezel,

🔸️sokfajta programból választanál,

🔸️jobban szereted a szállodákat,

🔸️szereted az egzotikus gyümölcsöket.

Ami biztos, hogy:

🔹️a természet mindkét helyen gyönyörű

🔹️Európában egyedi helyeket fedezhetsz fel

🔹️minden elképesztően zöld és rengeteg a virág

🔹️friss, finom tengeri dolgokat tudsz enni

🔹️helyi különlegességeket tudsz kóstolni

A hoppanálás helye pedig... Azori-szigetek 🥰 A maga nyugalma, csendessége teljesen magával ragadott minket. Mindkét helyre bármikor gondolkodás nélkül indulnánk vissza, de ha csak egyet lehet mondani, akkor Azori-szigetek.



Szállások:

Sao Miguel sziget: Vizinha 's Sunset Cottage (Airbnb 4,93-as értékelés)

Terceira sziget: Quinta do Paraiso (Booking 9,3-as értékelés)