Menü

2022. június 17., péntek

Gyerekbarát éttermek, kávézók, cukrászdák?… igenis léteznek

Gyerekbarát étterem, kávézó, szendvicses? Mi erre a mi válaszunk? Igen, léteznek 😊

Most már bátran elmondhatjuk, hogy a két és fél éves kislányunk igazi ínyenc baba. (Ki lepődött meg?) Nagy marokkal szórja a parmezán sajtot a tésztára, azonnal elkéri a serrano sonkát ha megpillantja az asztalon, kanállal eszi a francia kecskesajtot - és úgy általában minden ételből a legfinomabb a kedvence. Egy percig sem kellett mellette lemondanunk az újabb gourmet kalandok kereséséről és élvezetéről: velünk együtt élvezi az új ízeket, és ha étterembe megyünk akkor csak annyit tesz hozzá már előre, "Almafröccsöt is választunk!".

  

A jó helyeket most is árgus szemekkel figyeljük, de a preferenciáink azért sokat változtak. Keressük a kifejezetten gyerekbarát helyeket. Ez számunkra nem azt jelenti, hogy gyerek menü van étlapon - hanem sokkal inkább a tágas tereket, udvarokat, ahol egy kis örökmozgóval is élvezhető az ebéd vagy vacsora: le lehet kötni addig, amíg megérkezik az étel. Sajnos általában csak két fogásra van "hitelesítve" így a három fogásról kellett csak lemondanunk. Még egy apró trükk, hogy az éttermi kalandoknál inkább az ebédre voksolunk: akkor még kevésbé fáradt és utána még van esély egy nagy délutáni alvásra.

Összeszedtük Nektek egy bejegyzésben azt a néhány, hazai felfedezettünket az elmúlt évekből, amiket már babával, kisgyerekkel jártunk végig. Ne aggódj! Egy IKEA-s etetőszék (ismertebb nevén Antilop) gyakorlatilag már minden étteremben előkerül - de lássuk, hogy szerintünk mitől lesz egy hely gyerekbarát, ahol az egész család jól érzi majd magát. Mindegyiket meleg szívvel ajánljuk! Naná, hogy fel is kerültek a gasztro térképünkre. A teljesség igénye nélkül jöjjön a lista a szerintünk gyerekkel is élvezhető helyekről. Ha más is érdekel, akkor pedig nézz rá a térképre is, ott is találsz még jobbnál jobb helyeket.


Budapest környéke

Stube - Pilisvörösvár

Remek családias hangulatú étterem Pilisvörösváron.  A Stube az a hely, ahová egy túra után is betérhetsz, de nagy családi ebédekhez is tökéletes. Az étlapon jól megfér egymás mellett a magyaros és a sváb konyha klasszikusai mellett az olaszos pizza, a hamburger és bisztró fogások is.

Tágas belső tér és udvar. Hoppá, udvar? Tavasztól őszig és az udvaron a játszóház, ami kis gyerekbirodalomként bújik meg az udvar végében, játékkal, csúszdával. Olívia mindig lelkesen mérte nekünk a játékfagyit, amíg vártunk az ebédre...

 

Mondhatnánk, hogy olyan finom volt az étel hogy muszáj volt ideköltöznünk... de az igazság az, hogy előbb néztük meg leendő lakásunkat mint az éttermet. A család apraja és nagyja is élményt kapott, és azóta már helyi lakosként élvezhetjük rendszeresen a finomabbnál finomabb falatokat. Köszönjük Stube!

Katlan Tóni Kultúrkonyha - Veresegyház

Sajnos már csak június 24-ig élvezhetjük a finom ételeiket, mert bezárnak.   Addig is hátha hasznos még valakinek.
Mi jut eszedbe Veresegyházról?

·                 Asszonykórus? Persze, mindenkinek...

·                 Medveotthon? Igen, sokaknak...

·                 Katlan Tóni Vendéglője? Reméljük, hogy egyre több embernek, de nekünk már biztos :)

A nyár végi őszi időben útba vettük a Maciparkot, de ezúttal nem a Medveotthon volt a lényeg, hanem ami utána jött: a Katlan Tóni Kultúrkonyha.

Az ételek szuperek, magyaros fogások, ritkán használt, elfeledett, de annál izgalmasabb alapanyagokkal.



Ééés, ha ez még mind nem elég: gyereksarok a kicsiknek. Kuckóval, könyvekkel, sok játékkal. Szombaton ebédidőben még mesemondás és gitárjáték is szórakoztatta a gyerekeket. Mozgékonyabbak a hatalmas kertet is felfedezhetik, lehet kavicsozni, körtefán hernyót számolni.

Nyugodt vacsora vagy ebéd, ahol a gyerkőcök se unják magukat halálra? Minket meggyőztek, nem csak az ételékkel. Ha a Medveotthon után gourmet élményre vágytok, ne feledjétek: irány a Katlan Tóni!


Helyben kávézó - Zebegény

Kicsit kilóg a sorból, mert nem étterem, hanem kávézó, de a szuper gyereksarkot alakítottak ki. Amikor ilyen igazi gyerekparadicsomra bukkanunk az azért ritka. Köszönet a zebegényi Helyben Kávézó nak, hogy nemcsak a kávék isteniek már évek óta, hanem most már a legkisebbekre is komplett játszósarokkal gondolnak...no meg a szülőkre, mert így nyugodtan lehet kávézni és élvezni a kilátást, amíg a gyerkőc elmerül a mesekönyvek és matatófal világában :) Mesekönyvek, számtalan játék, matatófal és ha az még nem lenne elég hatalmas terasz, hogy a felnőttek se csak a mesekönyveken legeltessék a szemüket.


 


Ha a Dunakanyarban jártok térjetek be egy hűsítő cold brewra vagy más specialitásra. Előbbit jó hidegen a helyet viszont melegen ajánljuk 😏. Már a tulajdonos baristával kávéról beszélgetni is egy élmény, ne hagyjátok ki!


Danu Bár - Nagymaros

A felfedezést egy szerencsés véletlennek köszönhetjük. Bicajon suhanva mindent könnyebb észre venni, és mi szeretjük az ilyen véletleneket :) Tökéletes lokáció, pont szemben a Visegrádi várral.



Nyáron a teraszról csodálhatjuk a kilátást, miközben várjuk a frissen sült hamburgert, csevapot, grillsajtot. Míg valaki a kilátást élvezi, addig a másik biztosan a Duna-partot fedezi fel a gyerkőcökkel. Mire az összes kacsát, elsuhanó kajakost is megcsodáltuk addigra meg nagy eséllyel az ebédünk is elkészül és már suhanhatunk is tovább ki kerékpárra pattanva, ki ahogy érkezett.


Sakura Cukrászda - Nagymaros

A top7 vidéki cukrászdák között 2022-ben. Kell ennél jobb ajánló? Sütemények és fagyik minden mennyiségben - a klasszikusoktól kedve a modernebb, lágyabb változatokig. Több fajta "mindenmentes" süti közül is választhatunk, így a miatt sem kell aggódni, hogy a babával nem tudunk mit kóstoltatni.

Tágas udvar, kis játszóház fagyizóval, hogy a kicsik kedvükre rohangáljanak és így a szülőknek is beleférhet egy nyugisan elfogyasztott süti és kávé.


Kacsakő Bisztró - Szentendre

Duna-part, kacsák, kavicsok, árnyékos helyek, kényelmes nyugágyak. Ez mind a Kacsakő. Évről évre bővülő szolgáltatások és étel kínálat. A Duna-partot, mint gyerekbarát helyet biztos senkinek nem kell ecsetelni, de hogy a pocak se maradjon üres, válasszunk egyet a kézműves hamburgereik közül és nem fogunk benne csalódni. Már csak azt kell eldönteni, hogy melyik szülő ehet még tovább és melyik rohan a gyerek után a Duna felé, ha a legkisebb családtag már végzett 😀



Velencei-tó

Ficak Büfé – Gárdony

A Velencei-tó körbetekerése közben bukkantunk rá Gárdonyban. Ha túllépnétek a klasszikus hamburger, lángos és hekk szentháromságon és valami különlegesebbre vágytok a velencei-tavi strandoláskor is, akkor ne hagyjátok ki a helyet. 



Mi szuper pljeskavicát kóstolhattunk. 
Nagy kavicsos udvar a kisebbeknek garantált elfoglaltság.


Balaton - északi part

Kővirág – Köveskál

Talán a legismertebb éttermek egyike a Káli-medencében. Hétvégén vacsoraidőben már nem is egyszerű asztalt kapni, ha nem foglaltál előre. Az étlap folyamatosan változik, akár egyik napról a másikra is találunk benne változtatásokat egy héten belül. Fantasztikus fogások és nagy udvar, ahol a kis totyogó kedvére kavicsozhat, ismerkedhet a virágokkal, bogarakkal. Gyors kiszolgálás, ami kisgyerek mellett egy igencsak fontos szempont 😊

Persze már önmagában a túrógombóc miatt is érdemes betérni, annyira légies és finom, hogy ha csak egy ételt kóstolsz meg, akkor az ez legyen.


Mi a Kő – Köveskál

Szintén Köveskálon és nem kevésbé ismert, mint fenti társa. Hangulatos kerthelyiség, ahol akkor is szívesen látnak, ha csak egyetlen pohár borra térsz be. Az ételek ízvilága kifinomult magyaros vonal, egy-egy kisebb csavarral. A lényeg pedig ezúttal is a hatalmas udvar. A terasz mögött egy nagy füves részen bátran garázdálkodhatnak a gyerekek úgy, hogy még a többi vendéget sem fogják zavarni. A virágok, fák, a nagy udvar felfedezése közben pedig már csak azt vesszük észre, hogy el is készültek az ételek.


Neked Főztem Gasztrokocsma – Zánka

Zánka Köveskál felőli végén, pazar panoráma mellett élvezheted az ízletes fogásokat. Kilátás a nagyoknak, kavicsos udvar a kicsiknek. Egyetlen hátrány talán, hogy eddig mindig egy picit lassú volt a kiszolgálás (érdemes hétköznap menni, akkor kevesebben vannak), amikor ott jártunk. De legalább addig lehet nagyot sétálni és lekötni a kis gézengúzokat. Az ételek mindig zseniálisak, határozottan érdemes rájuk várni.


Taberna Infinito - Kisapáti

Az oda vezető kicsit rögös kavicsos út végén csodás panorámával és autentikus spanyol tapasokkal, grill ételekkel és helyi borokkal várnak. Gyönyörű kilátás a Balatonra a Szent György-hegyen.


Rendeljetek egy tapas válogatást és a sok finomság között kicsik és nagyok is garantáltan találnak kedvükre valót. Érdemes vacsorára érkezni, hogy a naplementében is gyönyörködhessünk. Gyerekeknek nagy tér, napozóágyak és rengeteg kavics, hogy ne unatkozzanak.




Rév Büfé – Révfülöp

Lángos, lángos, lángos... mert enélkül nem létezik strandolás és nyár, valahogy hozzátartozik a nyári hangulathoz. Kedvenc lángosos helyünk Szentendrén egy kis sikátorban van, ha arra járunk szinte biztos pont, hogy ott fogunk ebédelni. Máshol már nem egyszerű az ember dolga, hogy jó lángost találjon, főként nem a strandok közelében. Egy ajánlás alapján próbáltuk ki a Rév Büfé lángosát és nagyon nem okozott csalódást: nagyon finom tejföllel és sajttal bőven megrakott klasszikust fogyaszthattunk el. 


Az olajban tocsogó lángost pedig mindenki felejtse el, itt nem fog vele találkozni: egyetlen szalvétával fogyasztottuk el ketten a remekművet -és a zsírpapír is alig lett foltos. Gyerekeknek is bátran adhatjuk. Amíg készül a lángos, addig pedig Balaton part, a nádas, kacsák, hattyúk garantáltan lekötik a kicsik figyelmét.


Kő Fagyi? – Mindszentkálla

Ötletesen kialakított parasztházban nyalogathatod a finom házifagylaltot. Kis családi fagyizó, szerencsére nem 50 tételből álló kínálattal - és ami van, az garantáltan finom. Gyümölcs fagyik esetében az alapanyag a környékről érkezik és azt dolgozzák fel. Amit ne hagyj ki az az irsai olivér szőlőfagyi, igazi különlegesség - érdemes megkóstolni! A kis parasztház belső izgalmas felfedezésre váró terep a kicsiknek, de a kőoroszlánok is megérnek egy pillantást. 



A fagyit rögtön le is dolgozhatjuk, néhány perc sétával felérünk a faluban dombra, ahonnan csodálhatjuk a kilátást.


Várkávézó – Szigliget 

Igazi olasz minőségű fagyi és kávé: Ábel állítása szerint élete legfinomabb eszpresszóját fogyasztotta el itt, ami nagy szó ahhoz képest, hogy elég gyakran megyünk Olaszországba. Térj be, ha egy kis plusz energiára van szükséged a hegy megmászása előtt (a vár csak hadd várjon) vagy épp a vár meghódítása után (már persze ha nem sietsz haza - mert a vonat nem vár). Nézelődj a hangulatos teraszon, udvaron, a gyerekek kavicsozhatnak, mert az mindig szuper móka, vagy kipróbálhatják az óriás camping széket az udvaron. Ha pedig ízlett a kávé (és van otthon egy jó kávéőrlőd + eszpresszógéped) meg is veheted a boltban és otthon is élvezheted. A pisztácia fagyit pedig semmiképpen ne hagyd ki, az íze akár Szicíliában.


Kelet - Magyarország

PKV, azaz Pizza, Kávé, Világbéke – Miskolc

Az encsi Anyukám mondta étteremről talán már sokat hallottatok, évek óta a hazai vidéki éttermek toplistása. Most képzeljük el, hogy ez a csapat nyit egy pizzázót. Naná, hogy csak jó sülhet ki belőle! Római stílusú (vastagabb, buborékosabb tészta) pizza a klasszikusokon túl mindeféle extra feltéttel. Itt éppúgy találsz fügés pizza szeletet ősszel, mint epreset nyáron. Mivel a pizzát minden gyerek szereti (szerintünk tényleg), így tökéletes választás gyors családi ebédre vagy vacsorára. Ha a kicsik még bírják jöhet a süti és az elmaradhatatlan igazi olasz eszpresso.


Zip’s Beer and Tapas – Miskolc

Szerencsére már Miskolc sem ugyanaz gasztronómiai szempontból, mint amikor Ábel itt töltötte a gyerekkorát és Zsana itt koptatta a középiskola padjait. Bár hozzá kell tenni, hogy a helyi "Matróz burgert" akkoriban a gasztronómia csúcsának tartottuk :). Az elmúlt néhány évben sorra nyíltak a jó helyek. Nos, mit tud a Zip's? Zseniális tapasok, de nem a klasszikus spanyolos vonal, hanem attól bátran elrugaszkodva hol magyaros, hol ázsiai jegyekkel megbolondított fogásokat ízlelhetünk. Számunkra a kimchis velőscsont volt az ami egyértelművé tette, hogy "itt aztán tudnak valamit!".


A tapasban az a zseniális, hogy nem kell egyetlen ételre letenni a voksod, a kis adagok miatt többet is kóstolhatsz. Gyerekkel is ideális választás, tuti ízleni fog neki valami - nem kell aggódni, hogy éhen marad. Ha feladat lekötni a csemetét, akkor a várakozás idejére ott a Szinva-patak partja. Mindezek mellett isteni a kávé és a saját főzésű sörökből nagy is társul hozzá.


Desszertem – Miskolc

Évek óta igazi kincsként bújik meg a Miskolci Színház melletti udvarban. A helyezése nem véletlen a top7 vidéki cukrászdák között 2022-ben. Igazi újhullámos cukrászda, könnyed süteményekkel. Csak tudj egyet választani 😊 Gyerkőcöket lekötni pedig ott a szobrokkal teli nagy udvar a cukrászda és a színház művészbejárója között.


Macok Bisztró – Eger

Évek óta szeretjük és most már nemcsak kettesben, hanem hármasban. Kitűnő lokáció, pont a vár bejárata alatt és persze isteni ételek. Nem véletlen, hogy folyamatosan ott vannak a vidéki éttermek toplistán. Gyerekekkel válasszuk a hangulatos udvart. Ha mini vízkerék nem kötné le őket csak pár lépés séta a még izgalmasabb várkapu.


Pizza Brumbrum Világbéke – Eger

Szépen elférnek egymás mellett a Macok Bisztróval. A miskolci Pizza, Kávé, Világbéke csapat segítségével létrejött kistestvér Egerben. Nézd meg, amit ott írtunk, itt is igaz.


Csendülő – Noszvaj

Elsőre tuti nem az jut eszünkbe a híres Csernus dokiról, hogy egy kávéházas pasi Egerben, de néhány éve már ez is igaz. Nagyon finom kávék, finom sütemények és ételek csábítanak maradásra egy nagyon igényesen berendezett környezetben az egri  Dobó tér sarkában. Ugyanakkor a Depresso kávézó kistestvére bújik meg Noszvajon egy igazi idilli környezetben. Nem egy átlagos hely, csőtészta a szívószál és sörösdobozokból készült napkollektoros aszaló is áll a hatalmas fás udvaron. Itt bátran leheveredhetsz egy pikniktakaróra a fűben és társasozhatsz, amíg megérkezik az étel. 



Napi szinten változó kínálat klasszikus magyaros ételekből. Finom lecsó, gulyásleves, utána egy szelet gyümölcsös sütemény. A kávédat pedig már lehet, hogy maga Csernus doki fogja felszolgálni. Sokszor összefuthatunk vele. Gyerekeknek maga a paradicsom, hatalmas árnyas kert, fűvel, fával, virágokkal.


Pécs környéke

La Piazza – Mecseknádasd

Finom pizza, pasta, izgalmas előételek, igazi olaszos konyha. Kedvencünk a lasagne volt. Tágas hátsó kert… igen, kavicsos a gyerekek legnagyobb örömére 😊 Kitűnő választás egy mecseki túra után éppúgy, mint hangulatos vacsorához.


Pizzéria la Famiglia – Nagypall

De jó is volna, ha minden falusi pizzéria ilyen színvonal lenne itthon! Igazán finom pizza, olaszos vonal, mind tésztavastagság, mind a feltétek terén. Hangulatos belső tér - akár egy falumúzeumban is érezhetjük magunkat. Nagy hátsó udvar, ahol egy-egy elsurranó vagy makacsul ottmaradó macska is szórakoztatja a kicsiket.

 


 

 



2022. május 2., hétfő

Várandósan utazni? Naná!

A legtöbb kismamát izgatja, hogy milyen várandósan utazni, ezért összeszedtem a saját tapasztalataim, tippjeim. Talán másnak is hasznos, vagy épp meghozom a kedvét egy jó kis pocakos utazáshoz. Várandósan utazni? Naná! 😉


Egyet szögezzünk le: teljesen más várandósan utazni kettesben a pároddal és hármasban egy babával, totyogóval együtt. Pont mint maga a babavárás is. Ha már van egy gyerkőc akkor az extra energia, ezt vegyük számításba a tervezéskor.



Repülni vagy nem repülni?

Talán a legérdekesebb kérdés. Ha rutinos repülős vagy, akkor nem kell tőle tartani, csak pár extra dologra érdemes odafigyelni. Kockázatmentes terhesség esetén bátran repülhetsz, arra viszont már a tervezésnél oda kell figyelni, hogy az adott légitársaság meddig engedi a kismamákat repülni. Átlagosan 32-36 hetes kor körül húzzák meg a határt, de a 28. hét felett a legtöbb légitársaság már orvosi igazolást kér (légi utazásra való alkalmasság). 

Betöltött terhességi héttől függetlenül én vittem magammal egy ilyen igazolást - amolyan elővigyázatosságként. Angol nyelven megírtam és az orvosommal aláírattam. A harmadik trimeszterben már inkább csak autós nyaralásra szavaztam három éve is, és így tervezem most is.

Olíviával a pocakban többször repültem. Mire kiderült, hogy úton van, már túl voltam két külföldi repülésen. Tudatosan tervezve pedig 4-5 hónaposan is repültem: egyszer Madeirára, majd Máltára. Az utakat szándékosan a második trimeszterre időzítettük. Ekkor már általában túl vagyunk az esetleges rosszulléteken, de még könnyű mozogni és bőven el lehet férni a fapados repülők igencsak szűk helyein. Nekem pont olyan volt, mint bármelyik más repülés. Igaz, a madeirai út a lisszaboni átszállás miatt elég hosszúra sikerült - de azon túl, hogy egy kismama sokkal hamarabb elfárad, nem okozott problémát. Most hármasban már szándékosan rövidebb repülést kerestünk, így esett a választás Portóra, ami csak 3,5 óra. (Hogy miért pont Portót választottuk úticélnak, arról pedig a Portugália összefoglalónkban írtunk.)

Néhány dologra érdemes odafigyelni a repülőút közben:

- Hidratálni, hidratálni és hidratálni! Ne felejts el eleget inni! (amit egyébként is kellene repülőn, a száraz levegő miatt). Ez még pénzbe sem kerül, mivel üres kulacsot/palackot átengednek a biztonsági ellenőrzésen és minden reptéren van iható csapvíz.

- Hosszabb repülésen viseljünk kompressziós zoknit (terhességtől függetlenül is ajánlott)

Extra tipp: A légitársaságok a tapasztalataink alapján sokkal figyelmesebbek a kismamákkal, no meg a kisgyerekes utazókkal is. Nem tetszik az ingyen kiosztott hely? Kérdezz bátran a becsekkoló személyzettől! Még fapadosok is adnak jobb helyet, ha nincs tele a gép. 😉 Nekünk most először magától ajánlotta fel a check-in pultnál a személyzet tagja, hogy “Nem akartok egymás mellett ülni?”, másodszor meg kérésre ingyen egymás mellé tett bennünket. Ennyit az extra helyvásárlásról. (Hozzáteszem: 100+ közös utazás során sosem fizettünk ezért, de kivétel nélkül mindig meg tudtuk oldani hogy egymás mellett üljünk.)

Hogy megéri-e várandósan utazni? Határozottan igen. Kár lenne lemondani az utazással járó izgalmakról, élményekről. Kicsit több odafigyelés és rákészülés mellett nem okoz problémát. Sokkal több fejfájást tud okozni a totyogóval való repülés, mint az, hogy ott egy kisebb pocak 😊

Aktív vagy passzív pihenés? Mit válasszunk? 

Ez csak rajtad múlik! Saját fittségedtől, beállítottságodtól függ, hogy mit vállalsz be. Madeirán végig túráztam - igaz sokkal nagyobb körültükintéssel választottuk ki az útvonalakat, meredekebb helyeken pedig mindig használtam túrabotot is. A veszélyesebb, csúszósabb terepeket inkább kihagytuk és a fel-le mászkálás helyett minden második nap már jól esett a pihenés.  Máltát és Észak-Portugáliát pedig autóval barangoltuk be, sok-sok sétával egybekötve.






Étkezés

Nem félek megkóstolni a helyi specialitásokat, Európában maradva ettől nem is igazán kell tartani. Európán kívül már óvatosabb lennék. A legjobb módszerünk, a pálinkás/tömény alkoholos fertőtlenítés hiánya biztos aggasztana 😊 




Mivel szeretem a friss tengeri herkentyűket, azokat sem hagyom ki, egyedül a kagylót kerülöm. A kagylónál ritkán de előfordulhat “Hepatitis A” fertőzés és hiába vagyok oltva (mint kismama), de a babára nézve így is veszélyes. Rá nem jelent védettséget az oltás. Rákot, polipot és a többi tengeri herkentyűt éppúgy eszem, mint máskor. Minél közelebb a tenger, ezek ráadásul annál frissebbek. A többi étel pedig, mint itthon: hús csak jól átsütve, kerülöm a nyers tojással készülő dolgokat stb.. Várandósan sem kell lemondani a finom falatokról!

Amire még érdemes gondolni, hogy gondtalan legyen az utazás

Utasbiztosítás

A várandósság nem betegség, de utasbiztosítás szempontjából a nem várt esetleges komplikációk miatt extra kockázatot jelent a biztosítótársaságoknak. Az első és a második trimeszter lényegesen kisebb kockázatot hordoz magában, de a harmadik trimeszter a szülés időszaka, ahol jelentős költségek merülhetnek fel, így a legtöbb biztosítótársaságnál (persze van kivétel) erre az időszakra nem lehet utasbiztosítást kötni. Mielőtt utaznál erről mindenképp tájékozódj! Csak olyan biztosítást köss, ami a várandósság adott időszakára is kiterjed és megfelelő ellátásokra vonatkozik a térítés. Koraszülés esetén a baba nem hazahozható, az esetleg több hónapos folyamatos ellátás a Te jelenléteddel több tízmilliós költség is lehet. 

Ha Európán belül utazunk, akkor pedig ebben az esetben is hasznos, ha rendelkezünk az európai egészségbiztosítási kártyával (kormányablakokban vagy online is igényelhető), amivel az állami rendszerben az adott ország állampolgáraival azonos ellátásra vagyunk jogosultak. Ezen felül azonban jelentős költségek lehetnek még, tehát ilyenkor EU-n belül is érdemes extra biztosítást kötni. 

2022. április 20., szerda

Észak-Portugália: Portó és azon túl

Hosszas gondolkodás előzte meg, hogy merre is utazzunk ahol várhatóan kora tavasszal jobb idő van, mint itthon. Szempontok: mindenképpen legyen tengerpart, ne legyen extra hosszú a repülőút és lehetőleg a meglévő Covid oltásainkkal teszt nélkül is beengedjenek. A választásunk így esett Portugáliára: van óceán, a 3,5 óra repülés még várandósan se sok... és plusz pont, hogy a lakosság 92%-a be van oltva (Covid ellen) - ez is szempont volt azért valamelyest. Lisszabonban és az ország déli részén (na meg Madeirán) már jártunk, így az irányt északra vettük.

De mit is nézünk majd meg Észak-Portugáliában? Ne lepődj meg, ha magyar utazó bloggerek oldalain és utazós csoportokban sem találsz gyakorlatilag semmi infót. Úgy tűnik, hogy "Észak = Portó" és pont. Mi egy kicsit kutattunk és így vágtunk neki az egy hetes csillagtúránknak.



Hosszasan böngésztük a Douro-völgyben lévő szállásokat. Legyen közel a reptérhez, mert este érkezünk - de a folyóvölgy is legyen közel. Így az első négy éjszakán Portótól és a Douro-völgytől is kb. egy órányi vezetésre lévő szállást foglaltunk. A Douro-völgyben nehézkesen ment a választás, így kicsit onnan eltávolodva véletlenül bukkantunk a Tamega folyó partjához közel egy nagyon bájos szállásra (Villa Coura) kb. fele olyan áron, mint a sokkal felkapottabb Douro mentén. Csodás környezet, hegyek, szőlőültetvények, narancsligetek között bújt meg Amarante melletti kis szállásunk, amit tiszta szívből ajánlunk (bár csakis autóval). Olívia azóta is az apartmanunkban lévő hintalovat emlegeti, mint a legjobb élmény egész Portugáliában 😊

Miket fedeztünk fel az egy hét alatt?

Amarante

Nem sok Portugáliába utazó bakancslistáján szerepelhet a Portótól keletre és a Douro-völgytől északra fekvő kisváros. A miénken sem lett volna rajta, hacsak a szállásunk nem pont 10 percre van tőle.  Amarante még nem a Douro-völgye, hanem egy kisebb folyó mellett terül el. Ha a környéken szállsz meg, vagy átutazóban erre jársz, a kicsi óváros megér egy sütivel egybekötött sétát.



Douro-völgy

Aki több napot tölt Portóban annak egészen biztosan szerepel a listáján a Douro-völgy meglátogatása - még akkor is, ha nem nagy borrajongó. Ami az olaszoknak Toscana, az a portugáloknak a Douro-völgy. A világ egyik legrégebbi borrégiója, már 1756-ban is termeltek itt bort.

A domboldalakon teraszokon sorakozó szőlőtőkék és közöttük megbújó birtokok (quinta) látványa szemet gyönyörködtető. De mit is csináljunk itt, azon túl, hogy keresünk egy szimpatikus birtokot és hódolunk a borok élvezetének? Nekünk ez most kimaradt: Ábel vezetett, Zsana pedig félidős várandósan egyedül nem ivott. De Lisszabonból még emlékszünk, hogy milyen is egy jó “portói” 😊

Mit csinálj, ha csak egy napod van?

  • Vezess végig az egyik legjobb panoráma útvonalnak választott N222-es úton a folyóvölgyben Pinhao és Peso da Régua között.  Mi is ezt tettük, de csak visszafelé úton. A völgybe egy másik, szerintünk sokkal szebb panorámákat kínáló N323-es úton érkeztünk meg Pinhao-ba északról.
  • Vezess lassan (N323-ason) és állj meg sok-sok kanyarnál. Mindenhol hihetetlen látvány tárult elénk.
  •  Pinhao-ban nézz be a pályaudvarra. Nem vetekszik a portói Sao Bento állomással a mozaik díszítés, de nagyon szép. Olyan igazi régi, múlt századi hangulata van az állomásnak.

  • Pinhaoban a folyóparton találsz néhány éttermet. Válassz egy teraszos helyet (Veladouro-t ajánljuk 😉) és ebéd közben csodáld a folyó látványát.
  • Pinhao felett a legszebb látvány a Casal de Loivos kilátópontról tárul elénk. Pár perc nyugi, lent a mélyben kígyózó folyó, szőlőtőkék, dombok.

-        Mi még Peso da Régua-ban megálltunk egy sütire, az még kellett egy tökéletes naphoz. 😊

 

Guimarães

Braga vagy Guimaraes, esetleg mindkettő belefér egy napba? Nagy dilemma minden fórumon, de mi rohanni semmiképpen nem akartunk, ezért választani kellett. Végül az utóbbira szavaztunk: jobban vonzott minket a történelmi kisváros, mint a nagyobb Bragaban a sok barokk templom. Guimaraes már 868-ban is létezett, Portugália első fővárosa, ezért a portugálok “Bölcsővárosnak” is nevezik.

Történelmi központja a világörökség része, ezt fedeztük fel röpke néhány óra alatt. A szűk kis utcák között megbújó szép középkori épületek, erkélyek, kis terek kellemes hangulatot kölcsönöznek a városkának. A szűk utcák egyúttal autómentes övezetet is jelentenek, ahol egy 2,5 éves gyerek kedvére rohangálhat és fedezheti fel, ami számára fontos.

Nekünk mi fért bele:

  •  A város jelképe a vár (Google is rögtön ezt dobja elénk), amit mi csak kintről néztünk meg - jó alaposan, mert Olívia hosszasan gyűjtötte körülötte az apró margarétákat.
  • Sao Tiago és Largo da Oliveira terek, ahol a városra leginkább jellemző kis fa tereszos házak sorakoznak
  • Nossa Senhora da Oliveira templom – Olívia a tavalyi olasz utunk során elkezdett rajongani a kis templomokért, így amit nyitva találunk oda be is megyünk 😊
  • Tökéletes polipos ebéd a Republica do Polvo étteremben, ami kifejezetten gyerekbarát (no nem a gyerekmenü miatt). Sokfajta polipos étel közül választhatunk - ami nem hátrány, ha igazi polip rajongó a család 😊
  • Csak úgy elveszve bolyongtunk a belváros kis utcáin, ha már játszóteret nem találtunk egy város felfedezése is pont akkora élmény egy totyogónak

A városban van még potenciál (pl. felmenni libegővel a hegyre), de mi itt amolyan igazi nyugdíjas tempóban haladtunk. Hogy utólag hiányzik-e valami? Nem, csak élvezni a város hangulatát, pont így volt tökéletes.




A természet közelsége minket valahogy sokkal jobban feltölt, mint a nagyvárosi környezet, ezért a következő szállásunkat sem Portóban, hanem onnan kicsit délebbre a tengerparton foglaltuk. Útban a felkapott tengerparti üdülőváros, Espinho melletti szállásunkra sem unatkoztunk. Egy kis vargabetűt beiktatva több helyen is megálltunk még.

 

Fidalgo’s work

Szinte kivétel nélkül minden utazáson mázlink van: jobb idő van ott, ahová megyünk, mint Magyarországon. Ezúttal ez nem volt így. Mivel az első napokban az időjárás nem volt túl kegyes hozzánk, ezért szorgalmasan böngésztük a Google térképet, hogy milyen látnivaló akad a szállásunk környékén. Negyedórányi autózásra sikerült is találni egy befejezetlen kastélyt.



18. századi befejezetlen barokk-rokokó kastély, távol a turistás helyektől. Impozáns homlokzat, csodásan faragott gránit díszítésekkel. A kastély eleje mögé lépve mohával benőtt falak, fák, a természet szépen elkezdte visszahódítani a helyet. Igazi "európai Angkor"...

Ettől viszont csak különlegesebb a kastély hangulata és még inkább misztikummal tölti meg, hogy vajon miért hagyták félbe, ha ilyen szépen indult. A mai napig nem tudják, hogy esetleg az építész halála vagy egy sokkal prózaibb ok, a pénz hiánya miatt hagyták félbe. Ahogy hárman a falak között bolyongtunk, mi is azon merengtünk, hogy de fura egy hely... vajon miért nem fejezték be?

 

Aveiro és Costa Nova

Amikor képeken megláttuk a Costa Nova jellegzetes csíkos házait, rögtön tudtuk, hogy ezt meg kell néznünk. Kellemes egész napos kirándulás lett belőle Aveiro-val, amit a portugál Velencének is neveznek. No, hát ne úgy készüljünk Aveiro-ra, hogy tényleg olyan, mint Velence - mert akkor csalódás lesz. Igen, vannak csatornák és rajta gondolák, de attól még egy igazi hamisítatlan portugál kisváros, az ott jellemző házakkal, utcákkal, csempékkel - cseppet sem hasonlít Velencére. Hangulatos óváros tele éttermekkel, cukrászdákkal, már csak választani kell tudni közülük. Jót lehet bolyongani az óváros kis utcáin vagy ejtőzni a csatornaparti teraszokon.



Aveiro után pedig célba vehetjük Costa Nova partját. Ami érdekes, hogy a tipikus kis házikók nem a homokos óceánpartra, hanem a túloldali lagúnára néznek. A házak mágnesként vonzzák a turistákat (amik máshol szinte nem voltak) tucatszám fotózkodtak emberek, készültek az Insta fotók. Tényleg hangulatosak, de nekünk a túloldalon a végtelen fehéres homokos szeles óceánpart (ahol majdnem egyedül voltunk) sokkal jobban tetszett.

 



A sok nyüzsgés után kicsit megfáradva örültünk, hogy igazi napsütéses, szép napot ígértek vasárnapra. Nincs is jobb, mint egész nap az óceánparton heverészni, kagylót gyűjteni, homokozni és persze degeszre enni magad friss tengeri herkentyűkkel. Ha egy kis lazításra vágysz a gyönyörű, homokos óceánpartban nem fogsz csalódni. Több helyen sétáltunk, mindenhol hasonló a látkép, végeláthatatlan homokos part, néhol part menti sétánnyal, máshol fapallók vezetnek végig jó hosszan a parton.

Porto végül az utolsó napunkra maradt.

Porto

A portugálok úgy tartják, "Lisszabon szórakozik, Porto dolgozik." Az utazás végén 2 napunk maradt, amiből egyet inkább tengerpartozással töltöttünk: élveztük a napsütést és a relatív szélcsendet, áztattuk a lábainkat a jéghideg óceáni hullámokban. Már kíváncsian vártuk, hogy mit tartogat nekünk a portugálok második legnagyobb városa az utolsó napra. Mivel csak egyetlen napunk volt ezért a nagyon belső belvárosi negyedekre koncentráltunk: Ribeira, Vitória, Sé, Baixa és egy kicsit Vila Nova de Gaia




Mi fért bele egy napba a városban, amit ajánlunk

  • betoppanva rögtön csodálni a Sao Bento pályaudvar kék-fehér csempékkel, azulejo díszített lenyűgöző előcsarnokát. Nem lehet eltéveszteni, ott lesz a legnagyobb tömeg, mindenki fotózik 😊. Mi metróval ide érkeztünk meg, jó kiindulópont a városnézéshez. Kis dombra mászással…
  • átsétáltunk a Clerigos templomhoz, ahol kígyózó sor várakozott a toronyba feljutásra. A 75 m magas torony a városból szinte mindenhonnan látható. Mi sétáltunk tovább az egyetem melett, egyenesen belefutunk…
  • az Igreja do Carmo-ba. A templom oldalsó homlokzata pazar látvány, teljes egészében a már ismert kék-fehér csempékkel borították be.
  • Kis futkosás Olívia után a szomszédos egyetem melletti téren, de haladunk lefelé a dombról úticélünk (egy előre kinézett kis szendvicsező) felé…
  • közben mindenfelé festett és mozgó street-art, lassú menet, de megérkezünk a…
  • Pregar-ba, ahol isteni prego szendvicseket (egyik portugál specialitás) fogyasztunk. Ez a magyar rántotthúsos szendvics helyi változata, csak éppen steakhusi van benne.
  • kicsit visszafelé séta a dombra, mert mégsem hagyhatjuk ki az egyik legjobbnak ígérkező pastel de nata-t áruló helyet. Süti felmarkolás után dombra fel!
  • Sé katedrális, ahonnan csodás panoráma van szinte minden irányban a városba. Imádnivaló a piros tetős panoráma az itt-ott felbukkanó templomtornyokkal. Dombról lefelé, irány a…
  • Ribeira negyed, azaz a folyópart. A városban alig voltak emberek, valószínűleg azért, mert mindenki itt volt lent. A parton sorakozó összes étterem tele, folyó panoráma az ikonikus Lajos-híddal, bájos házikók. Meg is ettük a felmarkolt pastel de nata-kat, amik addigra ehetőre hűltek. Kellett az energia, mert vissza kellett kapaszkodni a híd magasságába…
  • a Ribeira tértől indulva kis szűk utcákon, lépcsőkön felkapaszkodtunk (Escados do Barredo) a hídhoz.
  • séta a szédítő magasságban a folyó túlpartjára,
  • ejtőzés a Jardim do Morro parkban, ahonnan pazar panoráma tárul elénk a folyó túlpartjára, a hídra, ami szerintünk inkább csak ikonikus, mint szép (akárcsak San Franciscoban a Golden Gate vagy Sydney-ben a Harbour bridge). A park nagyon él, tele helyi fiatalokkal, zenével, igai életérzés. Innen már csak metróra pattantunk és irány vissza az autónkhoz.

13 ezer lépés, fel a dombokra és le, aminek a felét Olívia is saját lábán tette meg😊

Extra tippek városnézéshez:

  • indulj a város felső részéről a folyó irányába, így tetemes mennyiségű hegymászástól kímélheted meg magad. Persze fordítva a nagyobb kihívás 😊
  • vigyél kényelmes cipőt, mivel tényleg minden dimbi-dombi és az óváros szinte mindenhol macskaköves is.
  • térképen előre jelöld be a legjobb pastel de nata-t ígérő helyeket, hogy le ne maradj róla. Itt Portóban ettük a legfinomabbat az egy hét alatt. Térképen már jelölve a hely (Nata Lisboa) 😉

Végül: Portó vagy Lisszabon? Sok hasonlóság van a két város között: dimbi-dombi, kis szűk utcák, közöttük megbújó pici terek ott rejtőző hangulatos éttermekkel, de ugyanakkor nekünk mégis teljesen más volt a kettőnek a hangulata. Lisszabon valahogy vibrál, az egész tele van élettel. Portó belvárosában a sétálós részeken is kicsit furcsa volt a sok elhagyatott ház, Lisszabonban több volt az élet. Hogy hová mennénk vissza? Határozottan Lisszabonra esne a választásunk.



Nekünk ennyi fért bele egy hétbe, nyugodt laza, amolyan igazi “slow travel” tempóban. Ha több részt fel akarsz fedezni, akkor ajánlott autót bérelni. Kocsival autópályán mindenhová nagyon gyorsan eljutottunk. Kisgyerekkel is jó célpont észak: minden van, ami egy totyogó figyelmét leköti. A felnőttek sem fognak unatkozni, gyönyörű óceánpart, hangulatos kisvárosok, Portó és "portói", no meg finomabbnál finomabb ételek. Ne távozz csalódottan, ha nemcsak a szemed lakatnád jól, hanem szeretsz is jókat enni.

Gasztro kalandokjainkról egy külön bejegyzésben olvashattok. A helyeket, amiket próbáltunk és bárkinek szívesen ajánljuk, mert mi is visszatérnénk megtaláljátok a gasztro térképünkön.